Women's Cross Country Set For NCAA Division III Championships

WINNECONNE, Wisc. – The SUNY Geneseo men's and women's cross country teams are set to compete at the 2018 NCAA Division III Championships this Saturday (No. 17), hosted by Wisconsin-Oshkosh at the Lake Breeze Golf Course. The women's race is scheduled to start at 12:15 PM ET followed by the men's race at 1:15 PM ET. 

LIVE RESULTS – WOMEN | MEN

WOMEN'S PREVIEW
The Geneseo women qualified for their 20th-consecutive NCAA Championship after winning their fourth-consecutive Atlantic Region Championship last weekend. Ranked third nationally and first in the region in the latest U.S. Track & Field and Cross Country Coaches Association (USTFCCCA) Division III poll, the Knights placed sixth last fall to narrowly miss their fourth-consecutive top-five finish following a third-place effort in 2016, a runner-up effort in 2015 and a fifth-place effort in 2014. 

Elise Ramirez (Sr.) Nesconset, N.Y./Sachem North
Prior NCAA Finishes: 46th (2017), 69th (2016), 71st (2015)
2018 Finishes: 1st – Atlantic Regionals (Athlete of the Year); 1st – SUNYAC Championships (second-straight title); 5th - Interregional Border Battle; 1st - Mike Woods Invitational; 3rd – Yellowjacket Invitational. 

Genny Corcoran (Jr.) Syracuse, N.Y./Westhill
Prior NCAA Finishes: 127th (2017)
2018 Finishes: 3rd – Atlantic Regionals (All-Region); 2nd – SUNYAC Championships (All-SUNYAC); 8th - Interregional Border Battle; 2nd - Mike Woods Invitational; 7th – Yellowjacket Invitational. 

Dana Cebulski (Sr.) East Hampton, N.Y./East Hampton
Prior NCAA Finishes: 114th (2017)
2018 Finishes: 5th– Atlantic Regionals (All-Region); 4th – SUNYAC Championships (All-SUNYAC); 29th - Interregional Border Battle; 6th - Mike Woods Invitational; 9th – Yellowjacket Invitational; 2nd – Oswego Invitational.

Allison Fernandez (Sr.) Burnt Hills, N.Y./Burnt Hills-Ballston Lake
Prior NCAA Finishes: 104th (2017), Alternate in 2016
2018 Finishes: 6th – Atlantic Regionals (All-Region); 3rd – SUNYAC Championships (All-SUNYAC); 10th - Interregional Border Battle; 5th - Mike Woods Invitational; 10th – Yellowjacket Invitational.

Taylor Rettig (Jr.) Massapequa, N.Y./Massapequa
Prior NCAA Finishes: N/A
2018 Finishes: 13th – Atlantic Regionals (All-Region); 5th – SUNYAC Championships (All-SUNYAC); 35th - Interregional Border Battle; 3rd - Mike Woods Invitational; 4th – Yellowjacket Invitational.

Laura Barreca (Sr.) Miller Place, N.Y./Miller Place
Prior NCAA Finishes: N/A
2018 Finishes: 28th – Atlantic Regionals (All-Region); 7th – SUNYAC Championships (All-SUNYAC); 52nd - Interregional Border Battle; 7th - Mike Woods Invitational; 26th – Yellowjacket Invitational.

Olivia Baumann (So.) Greenville, N.Y./Greenville
Prior NCAA Finishes: N/A
2018 Finishes: 32nd – Atlantic Regionals (All-Region); 14th – SUNYAC Championships (All-SUNYAC); 48th - Interregional Border Battle; 9th - Mike Woods Invitational; 5th - Harry F. Anderson Invitational; 21st – Yellowjacket Invitational; 5th - Oswego Invitational.

Annibell Coolican (Jr.) Syracuse, N.Y./Westhill (Alternate)
Prior NCAA Finishes: 261st (2017)
2018 Finishes: 9th – SUNYAC Championships (All-SUNYAC); 87th - Interregional Border Battle; 9th - Highlander Invitational; 24th - Mike Woods Invitational.

MEN'S PREVIEW
The Geneseo men qualified for their 16th-consecutive NCAA Championship after finishing runner-up at the Atlantic Region Championships last weekend. Ranked ninth nationally and second in the region in the latest USTFCCCA Division III polls, the Knights will be in the hunt for their seventh top-10 finish since 2008 after an 11th-place showing last fall.

Sean McAneny (Jr.) Greenville, N.Y./Greenville
Prior NCAA Finishes: 123rd (2017)
2018 Finishes: 2nd – Atlantic Regionals (All-Region); 1st – SUNYAC Championships; 2nd - Interregional Border Battle; 2nd - Mike Woods Invitational; 3rd – Yellowjacket Invitational.

Bradley Farnham (So.) Penfield, N.Y./Penfield
Prior NCAA Finishes: N/A
2018 Finishes: 8th – Atlantic Regionals (All-Region); 3rd – SUNYAC Championships (All-SUNYAC); 30th - Interregional Border Battle; 11th - Mike Woods Invitational; 4th – Harry F. Anderson Invitational; 41st – Yellowjacket Invitational.

Jack Tate (Jr.) Mendon, N.Y./Honeoye Falls-Lima
Prior NCAA Finishes: N/A (Alternate in 2017)
2018 Finishes: 12th – Atlantic Regionals (All-Region); 2nd – SUNYAC Championships (All-SUNYAC); 4th - Interregional Border Battle; 4th - Mike Woods Invitational; 1st - Harry F. Anderson Invitational; 12th – Yellowjacket Invitational.

Luke Holtzman (Sr.) New Rochelle, N.Y./New Rochelle
Prior NCAA Finishes: N/A
2018 Finishes: 15th – Atlantic Regionals (All-Region); 13th - Interregional Border Battle; 8th - Mike Woods Invitational; 1st - Oswego Invitational.

Matt Sayre (So.) Garrison, N.Y./Walter Panas
Prior NCAA Finishes: N/A
2018 Finishes: 22nd – Atlantic Regionals (All-Region); 13th – SUNYAC Championships (All-SUNYAC); 55th - Interregional Border Battle; 5th - Highlander Invitational; 14th - Mike Woods Invitational; 19th – Harry F. Anderson Invitational 19th; 46th – Yellowjacket Invitational.

Sean Welch (Sr.) Webster, N.Y./Webster Thomas
Prior NCAA Finishes: N/A
2018 Finishes: 27th – Atlantic Regionals (All-Region); 5th – SUNYAC Championships (All-SUNYAC); 47th - Interregional Border Battle; 11th - Highlander Invitational; 9th – Yellowjacket Invitational; 3rd - Oswego Invitational.

John Ripa (Sr.) Stony Brook, N.Y./Ward Melville
Prior NCAA Finishes: 224th (2017)
2018 Finishes: 48th - Interregional Border Battle; 16th - Mike Woods Invitational; 21st – Yellowjacket Invitational.

Riley Grossman (Fy.) Delmar, N.Y./Bethlehem Central (Alternate)
Prior NCAA Finishes: N/A
2018 Finishes: 47th – Atlantic Regionals; 6th – SUNYAC Championships (All-SUNYAC); 63rd - Interregional Border Battle; 3rd - Highlander Invitational; 20th - Mike Woods Invitational; 25th – Yellowjacket Invitational; 7th - Oswego Invitational.