Licensed to Rochester Institute of Tech.                  HY-TEK's Meet Manager
          Geneseo's Warmest Day of the Week Invitational - 4/18/2019           
                             Geneseo Outdoor Track                             
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
=====================================================================================
          12.65  AAR Atlantic Region
    Name              Year School                  Finals              Wind H# Points
=====================================================================================
Finals
  1 Strickland, Jenna      Geneseo                  12.63 AAR     2.9  1   9   
  2 Eaton, Alycia          Nazareth                 12.66         2.9  1   7   
  3 Franciosa, Tarryn      Geneseo                  12.77         2.9  1   6   
  4 Krupa, Lauryn          Geneseo                 x12.86         2.9  1 
  5 McNeil, Olivia         Geneseo                 x12.87         2.8  2 
  5 Piazza, Laura          Geneseo                 x12.87         2.9  1 
  7 Johnson, Brenna        Nazareth                 12.90         2.9  1   5   
  8 Joseph, Jennifer       Geneseo                 x12.97         2.9  1 
  9 Mckay, Gabby           Geneseo                 x13.03         2.8  2 
 10 Salvemini, Emily       Geneseo                 x13.04         2.8  2 
 11 Consalazio, Angela     Geneseo                 x13.33         2.8  2 
 12 Sabourin, Madison      Nazareth                x13.45         2.8  2 
 13 DiLiberto, Hannah      Geneseo                 x13.62         2.8  2 
 
Women 200 Meter Dash
=====================================================================================
          26.00  AAR Atlantic Region
    Name              Year School                  Finals              Wind H# Points
=====================================================================================
  1 Burrell, Michaela      Rochester                25.18 AAR     3.1  1   9   
  2 Eaton, Alycia          Nazareth                 25.38 AAR     3.1  1   7   
  3 Barber, Kayla          Geneseo                  25.51 AAR     3.1  1   6   
  4 Madden, Hannah         Geneseo                  25.89 AAR     3.1  1   5   
  5 Mulder, Madison        Geneseo                 x25.96 AAR     3.1  1 
  6 Strickland, Jenna      Geneseo                 x26.09         2.0  2 
  7 Flaitz, Anna           Geneseo                 x26.14         2.0  2 
  8 MacDougall, Erin       Geneseo                 x26.26         3.1  1 
  9 Wilson, Harley         R I T                    26.28         2.7  3   4   
 10 Franciosa, Tarryn      Geneseo                 x26.36         2.0  2 
 11 Bernabeo, Emily        R I T                    26.61         2.7  3   3   
 12 Joseph, Jennifer       Geneseo                 x26.63         2.0  2 
 13 Johnson, Brenna        Nazareth                 26.70         2.0  2   2   
 14 Ostrowski, Sarah       Geneseo                 x26.79         2.0  2 
 15 James, Brenna          Rochester                26.85         2.7  3   1   
 16 Seigne, Siobhan        Rochester               x26.86         2.7  3 
 17 Straughter, Adrian     Geneseo                 x27.23         2.7  3 
 18 Consalazio, Angela     Geneseo                 x27.44         2.7  3 
 19 DiLiberto, Hannah      Geneseo                 x27.57         1.5  4 
 20 Sabourin, Madison      Nazareth                x27.98         1.5  4 
 21 Dewart, Lydia          Nazareth                x29.30         1.5  4 
 22 Zarcone, Kristen       Geneseo                 x29.69         1.5  4 
 23 Smith, Sarah           Nazareth                x30.80         1.5  4 
 
Women 800 Meter Run
=======================================================================================
        2:21.00  AAR Atlantic Region
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Polanco, Jaimie        R I T                  2:22.92                    9   
  2 Draper, Marian         R I T                  2:23.62                    7   
  3 Pomainville, Emily     Geneseo                2:23.86                    6   
  4 Gorman, Baily          Geneseo                2:30.10                    5   
  5 Demer, Anna            Geneseo               x2:32.13                  
 
Women 10000 Meter Run
=======================================================================================
       40:30.00  AAR Atlantic Region
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Graham, Missy          Geneseo               41:35.16                    9   
  2 McGinn, Cassidy        Geneseo               42:09.01                    7   
  3 McNerney, Clare        Geneseo              x43:02.56                  
  4 Barreca, Jackie        Geneseo              x43:04.66                  
  5 Freeman, Mikaela       Geneseo              x45:19.64                  
  6 Conforti, Elizabet     Geneseo              x45:46.80                  
 
Women 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
          15.65  AAR Atlantic Region
    Name              Year School                  Finals              Wind H# Points
=====================================================================================
  1 MacDougall, Erin       Geneseo                  15.03 AAR     3.0  1   9   
  2 Madden, Hannah         Geneseo                  15.55 AAR     3.0  1   7   
  3 Lauricella, Julian     Geneseo                 x15.58 AAR     3.0  1 
  4 McGlensey, Julie       R I T                    15.84         3.0  1   6   
  5 Ostrowski, Sarah       Geneseo                 x16.14         3.0  1 
  6 Silver, Jordan         Geneseo                 x16.72         3.5  2 
  7 Zarcone, Kristen       Geneseo                 x16.86         3.5  2 
  8 Vogl, Kathryn          R I T                    18.51         3.5  2   5   
  9 Smith, Sarah           Nazareth                 19.00         3.5  2   4   
 
Women 400 Meter Hurdles
=======================================================================================
        1:07.50  AAR Atlantic Region
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Binga, Ali             R I T                  1:06.41 AAR                9   
  2 Angeliu, Christy       Geneseo                1:11.14                    7   
 
Women 4x100 Meter Relay
=======================================================================================
          51.00  AAR Atlantic Region
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 R I T  'A'                                      50.01 AAR                9   
     1) Bernabeo, Emily                 2) Wilson, Harley                 
     3) Eckl, Colleen                   4) Binga, Ali                     
  2 Suny Geneseo  'A'                               51.57                    7   
     1) Krupa, Lauryn                   2) Piazza, Laura                  
     3) Kane, Erin                      4) Salvemini, Emily               
 
Women High Jump
=======================================================================================
          1.55m  AAR Atlantic Region
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Straughter, Adrian     Geneseo                  1.52m                    9   
  2 Zarcone, Kristen       Geneseo                  1.42m                    7   
 
Women Pole Vault
=======================================================================================
          3.20m  AAR Atlantic Region
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Pizzo, Madeline        R I T                    3.52m AAR                9   
  2 Piazza, Laura          Geneseo                  3.37m AAR                7   
  3 Melly, Katie           Geneseo                 x3.07m                  
  3 Coolican, Noelle       Geneseo                  3.07m                    6   
  5 Bronk, Sarah           Geneseo                 x2.92m                  
  5 Lenihan, Claire        Geneseo                 x2.92m                  
  5 Daugherty, Liz         R I T                    2.92m                    5   
  8 Woltz, Taylor          Nazareth                 2.77m                    4   
  9 Angus, Sydney          Geneseo                 x2.62m                  
 -- Kaplan, Samantha       R I T                       NH                  
 -- VanDerEems, Emily      Geneseo                     NH                  
 
Women Long Jump
==================================================================================
          5.25m  AAR Atlantic Region
    Name              Year School                  Finals              Wind Points
==================================================================================
  1 DeAngelis, Darcy       R I T                    5.18m        -0.1   9   
  2 Madden, Hannah         Geneseo                  5.09m        +0.0   7   
  3 Joseph, Jennifer       Geneseo                 x4.86m         0.1 
  3 MacDougall, Erin       Geneseo                  4.86m        +0.0   6   
  5 Nguyen, Nikki          R I T                    4.81m        +0.0   5   
  5 Straughter, Adrian     Geneseo                 x4.81m        +0.0 
  7 Toth, Katy             Geneseo                 x4.79m        -0.2 
  8 Shaw, Marissa          R I T                   x4.72m         0.1 
  9 Mulder, Madison        Geneseo                 x4.66m        +0.0 
 -- Lauricella, Julian     Geneseo                   FOUL             
 -- Wutz, Camille          Unattached              X5.58m        -0.3 
 -- Wandy, Alexa           Unattached              X5.33m         1.1 
 
Women Triple Jump
==================================================================================
         10.80m  AAR Atlantic Region
    Name              Year School                  Finals              Wind Points
==================================================================================
  1 Eaton, Alycia          Nazareth                11.51m AAR    +0.0   9   
  2 Eckl, Colleen          R I T                   10.97m AAR    +0.0   7   
  3 Kane, Erin             Geneseo                 10.53m        +0.0   6   
  4 Salvemini, Emily       Geneseo                 10.49m         0.3   5   
  5 Thomas, Sara           Nazareth                10.49m        +0.0   4   
  6 Krupa, Lauryn          Geneseo                x10.46m        +0.0 
  7 Vogl, Kathryn          R I T                   10.43m        +0.0   3   
  8 McNeil, Olivia         Geneseo                x10.23m        +0.0 
  9 Nguyen, Nikki          R I T                   x9.49m         0.3 
 10 Mckay, Gabby           Geneseo                 x9.32m         0.9 
 -- Wandy, Alexa           Unattached             X11.94m         0.5 
 -- Wutz, Camille          Unattached             X11.07m        +0.0 
 
Women Shot Put
=======================================================================================
         11.50m  AAR Atlantic Region
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Barlowe, Alexandri     Geneseo                 11.68m AAR                9   
  2 Nellis, Kayla          Geneseo                 10.57m                    7   
  3 Barlowe, Francesca     Geneseo                 x9.69m                  
  4 Kluck, Lauren          Geneseo                 x9.67m                  
  5 Mullady, Katie         Geneseo                 x8.29m                  
 
Women Discus Throw
=======================================================================================
         36.00m  AAR Atlantic Region
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Messina, Grace         Rochester               42.21m AAR                9   
  2 Barlowe, Alexandri     Geneseo                 36.60m AAR                7   
  3 Hoffman, Suzan         Rochester               29.55m                    6   
  4 Barlowe, Francesca     Geneseo                 29.10m                    5   
  5 Nellis, Kayla          Geneseo                x27.91m                  
  6 Kluck, Lauren          Geneseo                x25.31m                  
 
Women Javelin Throw
=======================================================================================
         33.50m  AAR Atlantic Region
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Held, Shayna           Geneseo                 34.14m AAR                9   
  2 Machida, Ayaka         Geneseo                 32.73m                    7   
  3 Seigne, Siobhan        Rochester               32.63m                    6   
  4 Silver, Jordan         Geneseo                x27.79m                  
  5 Richardson, Hayley     R I T                   26.09m                    5   
  6 Mullady, Katie         Geneseo                x19.95m                  
  7 Shepardson, Gwenn      Geneseo                x18.96m                  
  8 Sabourin, Madison      Nazareth                17.61m                    4   
 
Men 100 Meter Dash
=====================================================================================
          11.10  AAR Atlantic Region
    Name              Year School                  Finals              Wind H# Points
=====================================================================================
  1 Lienhard, Matthew      R I T                    10.92 AAR     1.4  1   9   
  2 Geiger, Curtis         R I T                    11.11         1.4  1   7   
  3 Walter, Jeff           R I T                   x11.18         1.4  1 
  4 Dwyer, Ryan            Geneseo                  11.23         1.4  1   6   
  5 Walter, Chris          Geneseo                  11.27         1.4  1   5   
  6 Ruff, C.J.             Rochester                11.30         2.3  2   4   
  7 Mbinda, Kudzai         Rochester                11.30         2.3  2   3   
  8 Alaraba, Sodiq         R I T                   x11.31         1.4  1 
  9 Ennin, Jonathan        R I T                   x11.31         2.3  2 
 10 Patterson, Rory        Geneseo                 x11.81         2.3  2 
 11 Ryan, Eric             Geneseo                 x11.87         2.3  2 
 
Men 200 Meter Dash
=====================================================================================
          22.40  AAR Atlantic Region
    Name              Year School                  Finals              Wind H# Points
=====================================================================================
  1 Coalfleet, Wells       Rochester                22.23 AAR     2.0  1   9   
  2 Ruff, C.J.             Rochester                22.40 AAR     2.0  1   7   
  3 Morrissey, Stephen     R I T                    22.44         2.0  1   6   
  4 Ferris, Shane          Geneseo                  22.49         2.0  1   5   
  5 Sheridan, Kieran       Geneseo                  22.78         2.0  1   4   
  6 Saxton, Joey           Geneseo                 x22.78         2.7  2 
  7 Ennin, Jonathan        R I T                    22.92         2.7  2   3   
  8 Agyarko Jr., Joshu     Rochester               x23.12         2.7  2 
  9 Ryan, Eric             Geneseo                 x23.28         2.7  2 
 10 Wells, AJ              R I T                   x23.52         2.7  2 
 11 Avelino, Eli           Geneseo                 x23.62         2.7  2 
 12 Johnson, Matt          Nazareth                 23.73         2.7  2   2   
 
Men 400 Meter Dash
=======================================================================================
          50.00  AAR Atlantic Region
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Callejo, Christoph     R I T                    50.84                    9   
  2 Schuster, Chase        R I T                    52.17                    7   
  3 Skakal, Matthew        R I T                   x52.35                  
  4 Tremblay, Chris        R I T                   x53.47                  
  5 Cooley, Alex           R I T                   x53.67                  
  6 Zenzerovich, Eric      Geneseo                  54.43                    6   
 
Men 800 Meter Run
=======================================================================================
        1:57.00  AAR Atlantic Region
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Andrews, Alec          Geneseo                1:57.37                    9   
  2 Jones, Dan             R I T                  1:57.53                    7   
  3 Thesier, Zachery       R I T                  1:58.01                    6   
  4 Swarthout, Derek       R I T                 x1:58.06                  
  5 Ziskind, Jason         R I T                 x2:00.47                  
  6 Hawley, Scott          Geneseo                2:00.63                    5   
  7 Luba, Douglas          R I T                 x2:02.37                  
  8 LaLonde, Tyler         Geneseo               x2:03.03                  
  9 Woods, Matthew         R I T                 x2:12.64                  
 
Men 110 Meter Hurdles
==================================================================================
          15.80  AAR Atlantic Region
    Name              Year School                  Finals              Wind Points
==================================================================================
  1 Gloskey, Max           R I T                    15.01 AAR     2.6   9   
  2 Hartcorn, Michael      Geneseo                  15.38 AAR     2.6   7   
  3 Andres, Luke           Geneseo                  16.64         2.6   6   
  4 Wigent, Zack           R I T                    16.72         2.6   5   
  5 Lewis, William         Nazareth                 20.03         2.6   4   
 
Men 400 Meter Hurdles
=======================================================================================
          57.00  AAR Atlantic Region
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Grant, Ellyson         R I T                    59.24                    9   
 
Men 4x100 Meter Relay
=======================================================================================
          43.50  AAR Atlantic Region
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 R I T  'A'                                      41.41 AAR                9   
     1) Lienhard, Matthew               2) Gloskey, Max                   
     3) Walter, Jeff                    4) Geiger, Curtis                 
 -- Suny Geneseo  'A'                                 DNF                  
     1) SanGiacomo, Tom                 2) Walter, Chris                  
     3) Ferris, Shane                   4) Dwyer, Ryan                    
 
Men High Jump
=======================================================================================
          1.92m  AAR Atlantic Region
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Wingfield, Elijah      Geneseo                  1.87m                    9   
  2 Alejo, Tim             Geneseo                 J1.87m                    7   
  3 Smith, Jack            R I T                   J1.87m                    6   
  4 Wigent, Zack           R I T                    1.77m                    5   
  5 Hamm, Eric             R I T                   x1.72m                  
  6 Miranda, Joseph        Geneseo                 x1.67m                  
  7 Wilcox, Ben            Geneseo                xJ1.67m                  
 -- Morissette, Bradle     R I T                       NH                  
 -- Andres, Luke           Geneseo                     NH                  
 
Men Pole Vault
=======================================================================================
          4.40m  AAR Atlantic Region
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 James, Thomas          R I T                    4.55m AAR                9   
  2 Baxter, Nicholas       R I T                    4.10m                    7   
 -- Valley, Carson         Geneseo                     NH                  
 -- Ryan, Matthew          R I T                       NH                  
 -- Patmore, Brett         Geneseo                     NH                  
 -- Smith, Jack            R I T                       NH                  
 -- Lafuente Veron, Al     R I T                       NH                  
 -- Phifer, William        R I T                       NH                  
 
Men Long Jump
==================================================================================
          6.70m  AAR Atlantic Region
    Name              Year School                  Finals              Wind Points
==================================================================================
  1 Walter, Chris          Geneseo                  7.14m AAR     2.5   9   
  2 Wingfield, Elijah      Geneseo                  7.12m AAR    +0.0   7   
  3 Somar, Bryan           Geneseo                 x7.00m AAR    -0.1 
  4 Hays, Jackson          Geneseo                 x6.92m AAR    -0.7 
  5 Abel, Raphael          R I T                    6.66m        +0.0   5.50
  5 Rollins, Kyle          Fisher                   6.66m        +0.0   5.50
  7 Marshall, Devante      R I T                    6.65m        -0.2   4   
  8 King, James            Geneseo                 x6.54m        -1.4 
  9 Lewis, William         Nazareth                 6.11m        +0.0   3   
 
Men Triple Jump
==================================================================================
         13.50m  AAR Atlantic Region
    Name              Year School                  Finals              Wind Points
==================================================================================
  1 Alejo, Tim             Geneseo                 13.24m         0.5   9   
  2 Marshall, Devante      R I T                   13.02m        +0.0   7   
  3 Richiez, Bryan         R I T                   12.72m         0.3   6   
  4 Miranda, Joseph        Geneseo                 12.69m        +0.0   5   
  5 Johnson, Matt          Nazareth                12.16m         0.1   4   
 
Men Shot Put
=======================================================================================
         13.75m  AAR Atlantic Region
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Darling, Zachery       R I T                   14.51m AAR                9   
  2 Funicelli, Matthew     R I T                   14.25m AAR                7   
  3 Evans, Mickey          R I T                  x12.78m                  
  4 O'Neill, James         Rochester               12.42m                    6   
  5 Stefos, Peter          R I T                  x11.49m                  
  6 Gardiner, Eric         R I T                  x11.38m                  
  7 Jordan, Ben            R I T                  x10.25m                  
 
Men Discus Throw
=======================================================================================
         41.00m  AAR Atlantic Region
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Funicelli, Matthew     R I T                   44.61m AAR                9   
  2 Darling, Zachery       R I T                   36.97m                    7   
  3 O'Neill, James         Rochester               35.30m                    6   
  4 Evans, Mickey          R I T                  x35.06m                  
  5 Stefos, Peter          R I T                  x33.92m                  
  6 Fuori, Angus           Rochester               33.55m                    5   
  7 Jordan, Ben            R I T                  x32.67m                  
  8 Ettienne, Ethan        R I T                  x31.56m                  
  9 Wilcox, Ben            Geneseo                 24.84m                    4   
 10 Andres, Luke           Geneseo                 22.77m                    3   
 11 Palmisano, Kevin       Geneseo                x18.96m                  
 
Men Javelin Throw
=======================================================================================
         50.50m  AAR Atlantic Region
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Chartier, Noah         Rochester               55.98m AAR                9   
  2 Fuori, Angus           Rochester               49.49m                    7   
  3 Patmore, Brett         Geneseo                 47.24m                    6   
  4 Bourgeois, Frazer      Geneseo                 42.41m                    5   
  5 Murdock, Connor        R I T                   40.57m                    4   
  6 Dwyer, Ryan            Geneseo                x36.81m                  
  7 Palmisano, Kevin       Geneseo                x34.33m                  
  8 Wilcox, Ben            Geneseo                x33.34m                  
  9 Pinigin, Daniel        R I T                   32.13m                    3   
 10 Lewis, William         Nazareth                30.31m                    2   
 11 Patten, Kelsey         R I T                  x28.85m                  
 
                    Women - Team Rankings - 14 Events Scored
===============================================================================
    1) SUNY Geneseo               180        2) R I T                      95   
    3) Nazareth                    46        4) Rochester                  31   
 
                    Men - Team Rankings - 14 Events Scored
===============================================================================
    1) R I T                      174.50     2) SUNY Geneseo              117   
    3) Rochester                   56        4) Nazareth                   15   
    5) St. John Fisher              5.50