Women's Swimming & Diving Place First In Every Event to Defeat Fredonia and Grove City

FREDONIA, N.Y. - SUNY Geneseo sophomores Noelle Staso and Deidra Osula each earned a pair of individual victories and led the Knights to a pair of relay wins as the squad finished first in every event to sweep a tri-meet with Grove City and host Fredonia Saturday afternoon.

Staso finished first in the 50 free (25.20) and the 200 breast (2:30.08) while leading Geneseo to a first-place finish in the 200 medley relay (1:51.11) and the 200 free relay (1:38.35). Swimming in her hometown, Osula took first in the 100 free and 100 fly, while sophomore Celeste Pace touched first in the 100 breast and 200 IM. Senior Sydney Ng finished first in the 100 back and the 500 free as well. Rachel Wallisky took first in the 1000 free while first-year Megan Palmer touched first in the 200 fly, sophomore Lauren Siegel won the 200 back and senior Nancy Nasky grabbed first place in the 200 free. Junior diver Samantha Reichman swept the diving events while sophomores Alyssa Vadala and Kiersten Coates finished second and third, respectively, in both the one-meter and three-meter events. 

The Knights (3-0) will take part in their home opener on Saturday, November 10 when they host Cortland.  

GENESEO TOP FINISHERS

200 Medley Relay
1. Ng, Pace, Osula, Staso 1:51.11
2. Palmer, Turcotte, Siegel, Lennon 1:52.68 

1000 Free
1. Rachel Wallisky 11:12.29

200 Free
1. Nancy Nasky 2:00.19
2. Kelly Lennon 2:02.30
3. Julia Caldwell 2:03.56

100 Back
1. Sydney Ng 1:00.57
2. Olivia Hilt 1:04.27

100 Breast
1. Celeste Pace 1:09.31
2. Paige Turcotte 1:09.77
3. Lauren Siegel 1:11.36

200 Fly
1. Megan Palmer 2:11.85
3. Linda Jaimes 2:19.51

50 Free
1. Noelle Staso 25.20
2. Annabelle Anich 25.55

100 Free
1. Deidra Osula 54.04
2. Kelly Lennon 55.20
3. Maddie Knight 55.95

200 Back
1. Lauren Siegel 2:10.39
2. Megan Palmer 2:11.68
3. Julia Caldwell 2:16.69

200 Breast
1. Noelle Staso 2:30.08
2. Celeste Pace 2:33.48
3. Sophia Thompson 2:39.09

500 Free
1. Sydney Ng 5:25.24
2. Linda Jaimes 5:32.76

100 Fly
1. Deidra Osula 1:00.12
3. Megan Palmer 1:00.53

200 IM
1. Celeste Pace 2:14.93
2. Nancy Nasky 2:19.42
3. Arianna Falletta 2:20.29

200 Free Relay
1. Staso, Knight, Lennon, Osula 1:38.35
2. Ng, Siegel, Coates, Thompson 1:43.41

1-Meter Dive
1. Samantha Reichman 253.85
2. Alyssa Vadala 233.55
3. Kiersten Coates 229.35

3-Meter Dive
1. Samantha Reichman 265.75
2. Alyssa Vadala 241.15
3. Kiersten Coates 213.20