Women's Swimming & Diving Tops Field in Geneseo Invitational

BUFFALO, N.Y. - SUNY Geneseo senior Natalie LaCourt earned three event wins, including a first-place finish in the 200 free, as the Knights rolled to victory in the Geneseo Invitational on Saturday afternoon at Erie Community College. 

LaCourt clocked a 2:00.06 to finish first in the 200 free, edging teammates first-year Rachel Wallisky and senior Kaitlin Doherty as the team swept the event. She also swam a leg of Geneseo's first-place 200 medley relay (1:51.00) and the Knights' first-place 200 free relay (1:38.17). Sophomore Samantha Reichman took first in both diving events, scoring 465.30 in the one-meter and 482.03 in the three-meter to edge teammates senior Emily Reiter and first-year Alyssa Vadala

Geneseo finished in first in 10 out of the 14 events to grab the team title with 824 points. Buffalo State College finished in second with 447 points, followed by Monroe Community College (343), Roberts Wesleyan (274) and Nazareth (135).

The Knights will send several student-athletes to the Bomber Invitational, hosted by Ithaca College on Saturday, Feb. 10, and gear up for the State University of New York Athletic Conference (SUNYAC) Championships, beginning on Wednedsay, Feb. 21. 

TOP GENESEO FINISHERS

200 Medley Relay
1. LaCourt, Staso, Siegel, Osula 1:51.00
2. Ng, Pace, Hilt, Knight 1:51.17
3. Singh, Turcotte, Shemet, Doherty 1:57.46

1000 Free
1. Alida Mooney 11:12.75
2. Annabelle Anich 11:26.60

200 Free
1. Natalie LaCourt 2:00.06
2. Rachel Wallisky 2:00.08
3. Kaitlin Doherty 2:01.43

100 Back
2. Sydney Ng 1:00.79
3. Lauren Siegel 1:01.63

100 Breast
2. Julia Caldwell 1:11.99
3. Alexandra Butler 1:19.36

200 Fly
1. Celeste Pace 2:14.85
2. Paige Turcotte 2:18.20
3. Olivia Hilt 2:19.07

50 Free
3. Kaitlin Doherty 25.32

100 Free
2. Natalie LaCourt 54.57
3. Annabelle Anich 55.42

200 Back
1. Kelly Lennon 2:13.45
2. Nancy Shemet 2:16.67

200 Breast
2. Paige Turcotte 2:33.50

500 Free
1.Nancy Nasky 5:14.86
2. Sydney Ng 5:25.32
3. Noelle Staso 5:30.10

100 Fly
1. Deidra Osula 1:01.16
2. Sophia Thompson 1:03.26
3. Maddie Knight 1:03.69

200 IM
1. Lauren Siegel 2:14.23
2. Olivia Hilt 2:19.97
3. Sakura Hamazaki 2:26.18

200 Free Relay
1. Staso, LaCourt, Knight, Osula 1:38.17
2. Anich, Shemet, Pace, Doherty 1:40.75
3. Coates, Nasky, Wallisky, Ng 1:45.34

1-meter
1. Samantha Reichman 465.30
2. Alyssa Vadala 407.80
3. Emily Reiter 393.05

3-meter
1. Samantha Reichman 482.03
2. Emily Reiter 444.20
3. Alyssa Vadala 426.65