Women's Swimming & Diving Earns 13 All-SUNYAC Selections

GENESEO, N.Y. - The SUNY Geneseo Women's Swimming & Diving team earned its 10th-straight State University of New York Athletic Conference (SUNYAC) title, with 13 members earning All-Conference honors.

The Knights earned eight first-place finishes and scored a total of 929 points, recording the 25th conference crown in program history.

Junior Kaitlin Doherty, senior Nicole Fico, senior Alayna Mlodozeniec, junior Alida Mooney, sophomore Nancy Nasky, senior Louisa Seelbach, sophomore Nancy Shemet and senior Emily Smith all received first-team honors. First-year Julia Caldwell, senior Claudia Kolakowski and sophomore Sophia Thompson each were named to the All-SUNYAC second team, while senior Sophie deFreitas garnered a third team selection.

Doherty was a member of the Knights' first-place 200 free (1:35.64 NCAA B Cut), 400 free (3:32.84) and 800 free (7:47.96) relay teams and finished second in the 100 free.

Fico swam a leg of the winning 200 free and 400 free relay teams. 

Mlodozeniec swam a leg of the 400 free relay and placed third in the 100 free.

Mooney was a member of the winning 800 free relay, took second in the 200 free (1:56.40) and finished third in the 1650 free (5:17.23).

Nasky was named Female Swimmer of the Meet, with victories in the 1650 free (17:10.95 NCAAB), 500 free (5:02.99) and the 200 free (1:55.12) and anchored the first-place 800 free relay.

Ng earned a win in the 200 back (2:06.86), finished second in the 500 free (5:06.51), and third in the 100 back (59.13). She also swam a leg of the Knights' first place 800 free relay as well.

Seelbach swam as a member of the first-place 200 free and 400 free relay teams, finished second as part of the 400 medley (4:00.12) and 200 medley (1.47:89) relays, and took second individually in the 50 free (24.10).

Shemet was a member of the Knights' 200 free, 200 medley and 400 medley relay teams, finished fourth in the 100 fly (59.14) and 200 fly (2:12.16) and sixth in the 200 IM (2:12.20)

Smith finished first in the 100 back (57.86) and second in the 200 back (2:08.28) and took part in the second-place 200 and 400 medley relays.

Caldwell was a member of the Knights' 400 medley relay and finished second in the 400 IM (4:39.75).

Kolakowski earned a second-place finish in the three-meter dive (486.50) and took fourth in the one-meter (455.70).

Thompson earned second team honors as a member of the 200 medley relay.

deFreitas was named to the third team with a third place finish in the 1650 free (17:57.34). She also placed fourth in the 500 free (5:12.78) and sixth in the 400 IM (4:53.28).