Track & Field Competes At Houghton

HOUGHTON, N.Y. – The SUNY Geneseo track & field teams competed at the Houghton December Classic, Friday, at the Kerr-Pegula Field House. 

TOP GENESEO FINISHERS

WOMEN

Mile
3. Cassidy McGinn 5:37.48
4. Kate Flynn 5:40.48
5. McKenzie Angus 5:43.04
6. Molly Byrne 5:43.49

60 Hurdles
1. Erin MacDougall 9.09
2. Julianna Lauricella 9.56 (9.51 in prelims)
4. Sarah Ostrowski 9.71 (9.63 in prelims)
5. Jordan Silver 9.81
6. Hannah Madden 9.91 (9.15 in prelims)

600
1. Roisin O'Neill 1:39.55
3. Angela Calabrese 1:42.64
4. Zoe Wilkie-Tomasik 1:46.14
5. Baily Gorman 1:49.47

800
4. Sam Padula 2:35.82

300
1. Kayla Barber 41.61
2. Anna Flaitz 41.72
3. Shayna Held 42.09

60
4. Shayna Held 8.05
5. Jenna Strickland 8.08
7. Laura Piazza 8.23
8. Tarryn Franciosa 8.37

200
5. Emily Salvemini 28.30

Shot Put
1. Allie Barlowe 11.74m (38' 6.25")
3. Emily Lavarnway 10.95m (35' 11.25")
4. Emma Harling 10.72m (35' 2")

Long Jump
1. Shayna Held 5.58m (18' 3.75")
2. Erin MacDougall 5.45m (17' 10.75")
4. Emily Salvemini 5.32m (17' 5.5")

Triple Jump
3. Hannah Madden 11.00m (36' 1.25")

4x200 Relay
1. Geneseo (Hannah Madden, Jenna Strickland, Tarryn Franciosa, Sarah Ostrowski) 1:50.68

4x400 Relay
1. Geneseo (Erin MacDougall, Kayla Barber, Anna Flaitz, Laura Zopf) 4:10:66

Pole Vault
1. Laura Piazza 3.20m (10' 6")
3. Katie Melly 3.05m (10' 0")

Weight Throw
1. Allie Barlowe 15.03m (49' 3.75")
2. Kayla Nellis 14.11m (46' 3.5")
3. Francesca Barlowe 13.60m (44' 7.5")

MEN

60 Hurdles
1. Austin Cutler 8.54 (8.49 in prelims)
2. Michael Hartcorn 8.62 (8.50 in prelims)
5. Luke Andres 9.21
7. Harrison Shashaty 9.41 (9.09 in prelims)

60
2. Thomas SanGiacomo 7.12
7. Carson Valley 7.38

Mile
3. Jimmy Martin 4:37.35
4. Bailey Plummer 4:38.06

400
4. Samuel Napoli 52.36
6. Eric Zenzerovich 53.46

600
2. Zachery Hannahoe 1:23.28
3. Ethan Bellante 1:23.86
6. Bailey Plummer 1:28.50
8. Jake Graves 1:29.23

800
1. Gillan Faulkner 1:55.01

300
1. Bryan Ivey 36.18
2. Shane Ferris 36.54
3. Rory Patterson 36.92

200
1. Thomas SanGiacomo 22.78
7. Luke Andres 24.80

3,000
6. Colin Beasor 9:21.16 

4x200 Relay
2. Geneseo (Thomas SanGiacomo, Chris Walter, Austin Cutler, Eric Zenzerovich) 1:34.21

4x400 Relay
1. Geneseo (Zachery Hannahoe, Gillan Faulkner, Bryan Ivey, Eric Ryan) 3:25.44

Pole Vault
4. Terry Taylor III 4.25m (13' 11.25")
6. Kevin Palmisano 4.10m (13' 5.25")

Triple Jump
2. Joshua Feldberg 13.36m (43' 10")
6. James King 12.82m (42' 0.75")

Long Jump
1. Chris Walter 7.03m (23' .75")
2. Bryan Somar 6.95m (22' 9.75")
3. Shane Ferris 6.66m (21' 10.25")