Men's Track & Field Crowned 2018 SUNYAC Champions

GENESEO, N.Y. - The SUNY Geneseo men's track & field team earned  its seventh State University of New York Athletic Conference (SUNYAC) Outdoor Track & Field Championship on Saturday at Alumni Track.

HOW IT HAPPENED

QUICK FACTS

  • The Geneseo 4x400 relay team placed fourth as Walter and Faulkner teamed with sophomore Samuel Napoli, and junior Ethan Bellante to finish in 3:21.15.
  • Senior Jesse Friel, junior Kevin Palmisano and first-year Carson Valley each cleared 4.40m in the pole vault, tying for third in Geneseo program history. 
  • Geneseo completed the sweep of all six SUNYAC titles in men's and women's cross country, men's and women's indoor track & field and men's and women's outdoor track & field for only the third time in SUNYAC history. Geneseo also completed the feat in 2002-03 and 2005-06.

WHAT'S NEXT

The Knights will compete at the Swarthmore Last Chance Qualifier on Monday (May 14). 

TEAM SCORES 
1. GENESEO 208.16  2. Cortland 189  3. Brockport 140.33  4. Buffalo State 92.5  5. Oneonta 89
6. Fredonia 48  7. Oswego 34  8. Plattsburgh 17  9. Potsdam 1

Geneseo Entrants/Results (Q - Qualified for Finals)

Event/Name Seed Prelims Finals (Champions in bold)
100      
8. Andrew Moschetto 11.17  11.12 (Q)  8. 20.60
8. Chris Walter 11.17  11.19  
11. Carson Valley 11.23  11.23  
16. Amman Weaver 11.35  11.54  
200      
2. Lukas D'Alfonso 22.13  33.94  
6. Andrew Moschetto 22.58  23.02   
16. Thomas SanGiacomo 23.09   22.12 (Q)  7. 22.49
400      
1. Lukas D'Alfonso 48.09  50.29 (Q)  2. 48.62
13. Eli Avellino 52.20  52.36  
800      
1. Gillan Faulkner 1:53.05  1:56.86 (Q)  1. 1:53.87
2. Brendan Murphy 1:56.58  1:57.75 (Q)  2. 1:55.14
6. Luke Holtzman 1:57.00  1:58.02 (Q)  8. 2:06.97
8. Ethan Bellante 1:57.30  1:58.09 (Q)  4. 1:56.52
10. Samuel Napoli 1:57.58  1:58.60  
12. Lorenzo Mazzuca 1:57.67  1:59.25  
14. Justin Hoelzl 1:58.35  2:00.09  
1500      
1. Isaac Garcia-Cassani 3:43.47    1. 3:56.50
2. Luke Holtzman 3:55.60    2. 3:59.56
8. Jimmy Martin 4:03.22   12. 4:07.75
9. Matt Sayre 4:03.48   14. 4:09.33
12. Alfredo Mazzuca 4:05.67    5. 4:01.73
16. Kevin Seitz 4:07.55   17. 4:28.07
5000      
1. Isaac Garcia-Cassani 14:23.79    1. 15:15.30
2. Matt Jorgensen 14:50.27    2. 15:16.05
4. Matt Sayre 15:16.02    7. 15:37.45
5. Sean McAneny 15:17.17    4. 15:26.54
6. Griffin Hess 15:18.55    3. 15:17.01
7. Sean Welch 15:22.04    8. 15:56.11
9. Connor Pulvidente 15:34.41    9. 16:06.13
    Alex Burks      6. 15:32.63
10000      
1. Alfredo Mazzuca 30:20.59    2. 32:02.40
2. Jack Tate 31:24.46    1. 32:02.29
4. Colin Kern 31:47.74    7. 32:38.28
5. Connor Pulvidente 31:48.53    5. 32:17.41
9. Sam Heraghty 33:20.55    4. 32:13.88
110 Hurdles      
3. Jacob Converse 15.12  15.90 (Q)  4. 15.09
4. Austin Cutler 15.26  16.13 (Q)  3. 15.05
6. Michael Hartcorn 15.54  DNF  -
400 Hurdles      
6. Dylan Switzer 57.22  57.22 (Q)  6. 56.51
10. Ben Muro 58.60  59.22  
15. Austin Cutler 59.51  58.30  
3000 Steeplechase      
1. Lorenzo Mazzuca 9:29.98    2. 9:34.24
4. Bayley Zubler 9:45.98    6. 9:46.40
5. Justin Hoelzl 9:51.80    7. 9:49.18
7. Bradley Farnham 9:58.40    8. 9:52.90
12. Lucas Sutton 10:07.39   10. 9:53.56
13. Jake Miller  10:07.49    9. 9:53.29
4x100      

2. Geneseo 
Amman Weaver, Chris Walter Jr., Lukas D'Alfonso, Andrew Moschetto

42.50    1. 41.87
4x400      

4. Geneseo 
Ethan Bellante, Gillan Faulkner, Samuel Napoli, Chris Walter

3:26.42    4. 3:21.15
Field Events      
High Jump      
   Jacob Converse      4. 1.90m
Pole Vault      
6. Jesse Friel 4.20m    2. 4.40m
8. Carson Valley 4.05m    6. 4.40m
8. Kevin Palmisano 4.05m    2. 4.40m
Long Jump      
4. Amman Weaver 6.81m    DNP
8. Chris Walter 6.68m    1. 7.29m
16. Bryan Somar 6.43m    16. 6.15m
Discus Throw      
10. Rio Lee 39.00m    F
Hammer Throw      
10. Rio Lee 44.03m    6. 43.91m
Javelin Throw      
6. Chris Walter 43.63m    3. 45.89m
Kevin Palmisano -    6. 36.16m
Decathlon      
11. Frazer Bourgeois 4391    7. 4780