Top Navigation Background
Header Background
Logo Link

Men's Track & Field

Men's Track & Field Finishes Second At SUNYAC Outdoor Championships

Senior David Pollock
Senior David Pollock

GENESEO, N.Y. - The SUNY Geneseo men's track & field team finished second out of eight teams at the 2017 State University of New York Athletic Conference (SUNYAC) Championships, which concluded Saturday.

Geneseo compiled 157 points, trailing first-place Cortland (191.5), but besting Brockport (135), Buffalo State (91) and Fredonia (73) in the top-five team finishers. The Knights improved one spot over last year's third-place finish. 

Junior Isaac Garcia-Cassani finished first in the 1,500 (3:58.44) and finished second in the 5,000 (14:47.03) to senior teammate Alex Kramer (14:45.86). 

First-year Jack Tate won the 10,000 (32:00.72), leading four Knights that finished in the top-six. 

Senior Travis Briggs finished runner-up in the steeplechase (9:43.22), leading three Geneseo runners in the top-four.

Sophomore Gillan Faulkner placed second in the 800 (1:55.14) as five Knights crosse the finish line in the top-seven.

Geneseo Entrants/Results (Q - Qualified for finals - Champions in Bold)

Event/Name Seed Prelims Finals 
100      
9. Amman Weaver 11.25 7. 11.01 Q 5. 11.46
10. Chris Walter 11.26 9. 11.07  
14. Ryan Dwyer 11.40 16. 11.16  
200      
8. Connor Christian 22.53 4. 22.43 Q 4. 22.36
11. Ryan Dwyer 23.08 12. 22.93  
400      
6. Zachary Hannahoe 50.28 6. 50.55 Q 7. 51.22
7. Connor Christian 50.40 4. 49.74 Q 5. 49.19
9. Eric Zenzerovich 51.06 9. 51.17  
19. Brian Windisch 54.10 18. 52.80  
800      
2. Gillan Faulkner 1:54.95 3. 1:57.45 Q  2. 1:55.14
4. Nate Lo Parco 1:55.05 4. 1:56.32 Q 3. 1:56.06
5. Ethan Bellante 1:55.33 16. 2:03.01  
7. Elineury Collado 1:56.30 8. 1:57.91 Q 5. 1:56.30
8. Justin Hoelzl 1:57.18 6. 1:57.82 Q 7. 2:05.87
16. Samuel Napoli 1:58.32 7. 1:57.32 Q 6. 2:02.10
1,500      
1. Isaac Garcia-Cassani 3:44.72   1. 3:58.44
3. Luke Holtzman 3:57.04   9. 4:06.31
4. John Ripa 3:57.26   6. 4:03.63
11. Jimmy Martin 4:04.14   8. 4:05.31
12. Bailey Plummer 4:06.11   10. 4:06.65 
15. Kevin Seitz 4:08.11   11. 4:06.73 
5,000      
1. Isaac Garcia-Cassani 14:16.80   2. 14:47.03
3. Alex Kramer 14:33.34   1. 14:45.86 
4. Alexander Burks 14:54.37   4. 15:06.24
5. Travis Briggs 15:06.69   10. 15:44.50
9. Matt Jorgensen 15:21.09   5. 15:22.72 
11. Luke Holtzman 15:26.09   14. 16:01.39
13. Sean Welch 15:33.85   9. 15:36.38
10,000      
3. Connor Pulvidente 31:59.24   5. 32:45.04
4. Colin Kern 32:58.35   6. 32:51.97
6. Sam Heraghty 33:31.59   3. 32:16.44
12. John Panus     13. 35:40.07
12. Jack Tate     1. 32:00.72 
110 Hurdles      
4. Austin Cutler 15.54  6. 15.73 Q 5. 15:65
10. Charles Puglisi 16.66  11. 19.30  
400 Hurdles      
9. Dylan Switzer 57.67 2. 56.92 Q 6. 57.85
13. Austin Cutler 59.03  13. 1:01.70  
Steeplechase      
2. Lorenzo Mazzuca 9:27.15 
4. 9:45.16
3. Justin Hoelzl 9:38.73   3. 9:43.71
4. Travis Briggs 9:40.04   2. 9:43.22
7. Alex Hall 9:56.53   9. 10:02.20
8. Bayley Zubler 9:57.45   11. 10:03.37
15. Kyle Chesterman 10:05.68   12. 10:09.03
4x100 Relay      

3. Geneseo
Weaver/Walter/Christian/Donroe

43.14 
2. 42:06
4x400 Relay      

3. Geneseo
Christian/LoParco/Hannahoe/Faulkner

3:22.52   5. 3:25.51
 
Field Events      
Pole Vault      
6. Terry Taylor III 4.56m
7. 4.40m (14'5.25")
T10. Kevin Palmisano 4.32m   NH
16. Jesse Friel 4.15m   10. 4.25m (13'11.25")
Long Jump      
T2. David Pollock 7.08m
3. 6.93m (22'9")
T8. Chris Walter 6.67m    6. 6.86m (22'6.25")
19. Amman Weaver 6.13m   14. 6.38m (20'11.25") 
Discus      
8. Rio Lee 39.20m
10. 35.79m (117'5")
Hammer      
8. Rio Lee 44.87m   9. 44.43m (145'9")
14. Nicholas Schoeller 37.53m   14. 35.63m (116'11")
Javelin      
6. Chris Walter 44.92m    DQ 
8. Kevin Palmisano 43.08m   9. 40.02m (131'3") 
Decathlon      
3. Jacob Converse 5,666    3. 6,039
Footer Shadow

View: Mobile | Desktop