Top Navigation Background
Header Background
Logo Link

Men's Track & Field

Men's Track & Field Competes At SUNYAC Outdoor Championships

Senior Matthew Herbert (Center) tops the SUNYAC 10K Championship podium.
Senior Matthew Herbert (Center) tops the SUNYAC 10K Championship podium.

ONEONTA, N.Y. - The SUNY Geneseo men's track & field team finished third at the State University of New York Athletic Conference (SUNYAC) Outdoor Championships, hosted by Oneonta.

Senior Matthew Herbert finished first in the 10,000-meter run with a winning time of 31:35.66, leading a group of five Knights that crossed the finish line in the top-eight.

Other highlights included a runner-up finish by sophomore Isaac Garcia-Cassani in the 1,500 (3:56.49) as well as a third-place showing in the 5,000 (14:59.53).

Geneseo's 1,600-meter relay, comprised of junior Connor Christian, first-year James Laguerre II, sophomore Dylan Switzer and senior Ben Wach (3:19.05), placed second. 

Laguerre also logged a third-place showing in the 400 (48.93) while first-year Gillan Faulkner placed third in the 800 (1:55.02).

SUNYAC MEN'S TRACK & FIELD CHAMPIONSHIPS
TEAM SCORES
: 1. Cortland 166, 2. Oneonta 148, 3. GENESEO 128, 4. Brockport 119, 5. Fredonia 82, 6. Buffalo State 74, 7. Plattsburgh 53, 8. Oswego 46.

TOP GENESEO FINISHERS

FRIDAY FINALS

10,000
1. Matthew Herbert 31:35.66
3. Connor Pulvidente 31:51.66
5. John Panus 32:14.34
6. Sam Heraghty 32:22.92
7. Sean Fischer 32:24.87 

Long Jump
5. Chris Walter 21-10 (6.65m) 

SATURDAY FINALS

Steeplechase
3. Alex Hall 9:36.98
4. Lorenzo Mazzuca 9:37.22
5. Travis Briggs 9:43.31 

1,500
2. Isaac Garcia-Cassani 3:56.49
4. John Ripa 4:01.10
5. Luke Holtzman 4:01.19 

400
3. James Laguerre II 48.93 

100
8. Austin Donroe 11.17

High Jump
5. Brett Humphries 6-4 (1.93m)
8. Jasper Humphries 6-4 (1.93m)  

800
3. Gillan Faulkner 1:55.02
4. Ryan Moynihan 1:55.69
5. Nate Lo Parco 1:55.72
6. Chris Odin 1:56.18
7. Lorenzo Mazzuca 2:01.31 

400 Hurdles
8. Alex Hahn 57.56 

Discus
4. Rio Lee 136-0 (41.46m)

5,000
3. Isaac Garcia-Cassani 14:59.53
4. Alfredo Mazzuca 15:17.54
5. Matt Jorgensen 15:19.34
6. Alex Burks 15:20.85
7. Alex Kramer 15:23.66
8. Matthew Herbert 15:29.67 

4x400 Relay
2. Geneseo (Connor Christian, James Laguerre II, Dylan Switzer, Ben Wach) 3:19.05 

Footer Shadow

View: Mobile | Desktop