Top Navigation Background
Header Background
Logo Link

Men's Swimming & Diving

Photos | Photos | Recap | Recap | Results

Licensed to SUNY - Geneseo         HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 1/20/2017 08:56 PM
                       Rochester vs Geneseo - 1/20/2017                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Rochester-NI  'A'                        NT    1:52.93   11  
     1) Hughes, Erica M 18              2) Veech, Alex M 21               
     3) Mucci, Anna 22                  4) Simon, Emily F 22              
  2 Suny Geneseo-NI  'B'                                   NT    1:54.85    4  
     1) Singh, Sunita 20                2) Smith, Emily 22                
     3) Defreitas, Sophie 22            4) Doherty, Kaitlin A 20          
  3 Suny Geneseo-NI  'A'                              1:49.23    1:55.85    2  
     1) Lacourt, Natalie A 21           2) Thompson, Sophia C 19          
     3) Ng, Sydney 19                   4) Anich, Annabelle K 18          
  4 University of Rochester-NI  'B'                        NT    1:56.85  
     1) Saliba, Madison D 19            2) Chen, Stephanie 21             
     3) Cahalan, Shannon R 19           4) Weeden, Caity R 18             
  5 University of Rochester-NI  'C'                        NT   x1:57.85  
     1) Herman, Julia T 20              2) Thayer, Annie M 20             
     3) Gardiner, Alyssa M 19           4) Shannon, Sydney R 18           
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suny Geneseo-NI  'A'                              1:33.96    1:34.79   11  
     1) Schaub, Kevin F 22              2) r:0.31 Miller, Troy 20         
     3) r:0.30 Guyton, Scott 20         4) r:0.15 Secord, Derek 20        
     r:+0.48  25.03       51.58 (26.55)     1:13.88 (22.30)     1:34.79 (20.91)
  2 University of Rochester-NI  'A'                        NT    1:38.12    4  
     1) Virgile, Connor P 20            2) r:+0.0 Fan, Arlen 20           
     3) r:+0.0 Brewer, AJ 21            4) r:+0.0 Aronson, Danny 19       
     r:+0.55  25.85       53.09 (27.24)     1:16.04 (22.95)     1:38.12 (22.08)
  3 Suny Geneseo-NI  'B'                                   NT    1:38.29    2  
     1) Yale, Brian T 22                2) r:0.33 Sampson, Kaz 18         
     3) r:0.13 Wagner, Lyle 20          4) r:0.03 Hinton, Austin 19       
     r:+0.62  25.27       52.45 (27.18)     1:16.01 (23.56)     1:38.29 (22.28)
  4 Suny Geneseo-NI  'C'                                   NT   x1:40.93  
     1) Miller, Joshua 21               2) r:0.16 Davis, Clark 19         
     3) r:0.47 Cole, Jacob 20           4) r:0.39 Ruggiero, Joseph 19     
     r:+0.54  25.42       54.07 (28.65)     1:18.05 (23.98)     1:40.93 (22.88)
  5 University of Rochester-NI  'B'                        NT    1:43.19  
     1) Chan, Cory 22                   2) r:0.28 Markey, Miles 19        
     3) r:0.38 Steve, Paul 19           4) r:0.17 Villafranca, Evan 20    
     r:+0.61  26.18       55.53 (29.35)     1:20.56 (25.03)     1:43.19 (22.63)
  6 University of Rochester-NI  'C'                        NT   x1:51.16  
     1) Miller, Broc D 20               2) r:+0.0 Stovall, Lee 21         
     3) r:+0.0 Schubert, Jon 19         4) r:+0.0 Albuquerque, Eric 19    
     r:+0.63  29.97     1:01.08 (31.11)     1:27.77 (26.69)     1:51.16 (23.39)
 
Event 3  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nasky, Nancy M            19 Suny Geneseo-NI     17:27.26   17:54.04    9  
     r:+0.64  29.52     1:01.94 (32.42)     1:34.39 (32.45)     2:07.10 (32.71)
        2:40.20 (33.10)     3:13.03 (32.83)     3:45.99 (32.96)     4:18.78 (32.79)
        4:51.66 (32.88)     5:24.31 (32.65)     5:56.97 (32.66)     6:29.70 (32.73)
        7:02.46 (32.76)     7:35.06 (32.60)     8:07.68 (32.62)     8:40.27 (32.59)
        9:13.08 (32.81)     9:46.05 (32.97)    10:18.61 (32.56)    10:51.36 (32.75)
       11:24.15 (32.79)    11:56.64 (32.49)    12:29.12 (32.48)    13:01.60 (32.48)
       13:34.32 (32.72)    14:07.24 (32.92)    14:39.93 (32.69)    15:12.57 (32.64)
       15:45.18 (32.61)    16:17.86 (32.68)    16:50.54 (32.68)    17:22.66 (32.12)
       17:54.04 (31.38)
  2 Mooney, Alida C           20 Suny Geneseo-NI     18:04.78   18:16.87    4  
     r:+0.69  29.84     1:02.06 (32.22)     1:35.06 (33.00)     2:08.32 (33.26)
        2:41.54 (33.22)     3:14.82 (33.28)     3:47.96 (33.14)     4:21.12 (33.16)
        4:54.16 (33.04)     5:27.97 (33.81)     6:01.76 (33.79)     6:35.65 (33.89)
        7:09.38 (33.73)     7:43.19 (33.81)     8:16.81 (33.62)     8:50.53 (33.72)
        9:24.42 (33.89)     9:57.91 (33.49)    10:31.57 (33.66)    11:05.24 (33.67)
       11:38.70 (33.46)    12:11.93 (33.23)    12:45.37 (33.44)    13:18.74 (33.37)
       13:52.03 (33.29)    14:25.41 (33.38)    14:58.91 (33.50)    15:32.07 (33.16)
       16:05.26 (33.19)    16:38.42 (33.16)    17:11.64 (33.22)    17:44.71 (33.07)
       18:16.87 (32.16)
  3 Butler, Alex M            18 Suny Geneseo-NI     18:38.88   18:32.24    3  
     r:+0.77  30.51     1:03.92 (33.41)     1:37.93 (34.01)     2:11.70 (33.77)
        2:45.90 (34.20)     3:20.42 (34.52)     3:54.54 (34.12)     4:28.74 (34.20)
        5:03.36 (34.62)     5:37.46 (34.10)     6:11.10 (33.64)     6:44.90 (33.80)
        7:18.61 (33.71)     7:52.48 (33.87)     8:26.51 (34.03)     9:00.30 (33.79)
        9:34.29 (33.99)    10:08.27 (33.98)    10:42.14 (33.87)    11:15.95 (33.81)
       11:49.62 (33.67)    12:23.29 (33.67)    12:57.13 (33.84)    13:31.11 (33.98)
       14:04.93 (33.82)    14:38.62 (33.69)    15:12.37 (33.75)    15:45.90 (33.53)
       16:19.65 (33.75)    16:53.46 (33.81)    17:26.57 (33.11)    18:00.03 (33.46)
       18:32.24 (32.21)
  4 Enos, Jen N               21 Rochester-NI              NT   18:43.58    2  
              30.33     1:03.47 (33.14)     1:37.14 (33.67)     2:10.71 (33.57)
        2:44.32 (33.61)     3:17.86 (33.54)     3:51.58 (33.72)     4:25.27 (33.69)
        4:59.04 (33.77)     5:32.77 (33.73)     6:06.59 (33.82)     6:40.25 (33.66)
        7:13.73 (33.48)     7:47.53 (33.80)     8:21.54 (34.01)     8:55.51 (33.97)
        9:29.72 (34.21)    10:03.94 (34.22)    10:38.11 (34.17)    11:12.60 (34.49)
       11:46.94 (34.34)    12:21.52 (34.58)    12:56.20 (34.68)    13:31.04 (34.84)
       14:05.85 (34.81)    14:40.62 (34.77)    15:15.17 (34.55)    15:49.94 (34.77)
       16:24.64 (34.70)    16:59.57 (34.93)    17:34.42 (34.85)    18:09.28 (34.86)
       18:43.58 (34.30)
  5 Mitrovski, Marija         19 Rochester-NI              NT   18:52.56    1  
     r:+0.72  30.80     1:03.76 (32.96)     1:37.43 (33.67)     2:11.52 (34.09)
        2:45.69 (34.17)     3:20.10 (34.41)     3:54.38 (34.28)     4:28.74 (34.36)
        5:03.09 (34.35)     5:37.47 (34.38)     6:11.31 (33.84)     6:45.73 (34.42)
        7:20.32 (34.59)     7:55.14 (34.82)     8:30.00 (34.86)     9:04.79 (34.79)
        9:39.51 (34.72)    10:14.54 (35.03)    10:49.01 (34.47)    11:23.66 (34.65)
       11:58.64 (34.98)    12:33.23 (34.59)    13:07.89 (34.66)    13:42.86 (34.97)
       14:17.71 (34.85)    14:51.77 (34.06)    15:26.39 (34.62)    16:01.02 (34.63)
       16:35.70 (34.68)    17:10.12 (34.42)    17:44.33 (34.21)    18:18.88 (34.55)
       18:52.56 (33.68)
 
Event 4  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwinn, Elliot J         20 Rochester-NI              NT   16:38.89    9  
              27.40       57.21 (29.81)     1:27.54 (30.33)     1:58.05 (30.51)
        2:28.39 (30.34)     2:58.49 (30.10)     3:28.73 (30.24)     3:59.13 (30.40)
        4:29.74 (30.61)     5:00.21 (30.47)     5:30.29 (30.08)     6:00.68 (30.39)
        6:31.05 (30.37)     7:01.45 (30.40)     7:31.70 (30.25)     8:02.20 (30.50)
        8:31.95 (29.75)     9:02.13 (30.18)     9:32.41 (30.28)    10:02.65 (30.24)
       10:32.95 (30.30)    11:03.42 (30.47)    11:33.96 (30.54)    12:04.32 (30.36)
       12:34.85 (30.53)    13:05.41 (30.56)    13:36.25 (30.84)    14:07.08 (30.83)
       14:37.81 (30.73)    15:08.71 (30.90)    15:39.02 (30.31)    16:09.54 (30.52)
       16:38.89 (29.35)
  2 Mattera, Matthew B        18 Suny Geneseo-NI     16:43.58   16:44.35    4  
     r:+0.68  27.04       57.26 (30.22)     1:27.50 (30.24)     1:57.84 (30.34)
        2:28.20 (30.36)     2:58.47 (30.27)     3:28.78 (30.31)     3:59.12 (30.34)
        4:29.70 (30.58)     5:00.11 (30.41)     5:30.28 (30.17)     6:00.73 (30.45)
        6:31.09 (30.36)     7:01.52 (30.43)     7:31.78 (30.26)     8:02.21 (30.43)
        8:32.18 (29.97)     9:02.41 (30.23)     9:32.69 (30.28)    10:03.42 (30.73)
       10:33.86 (30.44)    11:04.62 (30.76)    11:35.11 (30.49)    12:05.68 (30.57)
       12:36.65 (30.97)    13:08.14 (31.49)    13:39.57 (31.43)    14:11.17 (31.60)
       14:42.62 (31.45)    15:13.55 (30.93)    15:44.29 (30.74)    16:14.93 (30.64)
       16:44.35 (29.42)
  3 Weidman, Eric J           18 Rochester-NI              NT   17:20.60    3  
     r:+0.86  28.36       59.01 (30.65)     1:30.49 (31.48)     2:02.03 (31.54)
        2:33.66 (31.63)     3:05.68 (32.02)     3:37.47 (31.79)     4:08.88 (31.41)
        4:40.65 (31.77)     5:12.33 (31.68)     5:43.84 (31.51)     6:15.43 (31.59)
        6:47.31 (31.88)     7:19.21 (31.90)     7:50.90 (31.69)     8:22.62 (31.72)
        8:54.62 (32.00)     9:26.59 (31.97)     9:58.41 (31.82)    10:30.23 (31.82)
       11:01.90 (31.67)    11:33.28 (31.38)    12:05.30 (32.02)    12:37.22 (31.92)
       13:09.44 (32.22)    13:40.97 (31.53)    14:12.59 (31.62)    14:44.09 (31.50)
       15:15.67 (31.58)    15:47.48 (31.81)    16:19.06 (31.58)    16:50.38 (31.32)
       17:20.60 (30.22)
  4 Coleman, Harper J         19 Suny Geneseo-NI     17:26.72   17:24.94    2  
     r:+0.83  27.74       57.84 (30.10)     1:29.11 (31.27)     2:00.91 (31.80)
        2:33.00 (32.09)     3:05.21 (32.21)     3:37.36 (32.15)     4:09.82 (32.46)
        4:42.04 (32.22)     5:14.44 (32.40)     5:46.27 (31.83)     6:18.41 (32.14)
        6:50.79 (32.38)     7:22.95 (32.16)     7:54.97 (32.02)     8:26.95 (31.98)
        8:58.84 (31.89)     9:30.86 (32.02)    10:02.86 (32.00)    10:35.08 (32.22)
       11:06.82 (31.74)    11:38.90 (32.08)    12:10.82 (31.92)    12:42.50 (31.68)
       13:14.34 (31.84)    13:45.90 (31.56)    14:17.95 (32.05)    14:49.69 (31.74)
       15:21.52 (31.83)    15:53.05 (31.53)    16:25.10 (32.05)    16:55.24 (30.14)
       17:24.94 (29.70)
  5 Scott, Drew A             20 Suny Geneseo-NI     17:20.41   17:45.79    1  
     r:+0.67  27.68       58.70 (31.02)     1:30.16 (31.46)     2:01.90 (31.74)
        2:33.79 (31.89)     3:05.90 (32.11)     3:38.11 (32.21)     4:10.13 (32.02)
        4:41.95 (31.82)     5:13.89 (31.94)     5:46.33 (32.44)     6:18.79 (32.46)
        6:51.35 (32.56)     7:24.01 (32.66)     7:57.07 (33.06)     8:30.23 (33.16)
        9:03.62 (33.39)     9:36.72 (33.10)    10:09.68 (32.96)    10:42.65 (32.97)
       11:15.46 (32.81)    11:48.23 (32.77)    12:20.86 (32.63)    12:53.20 (32.34)
       13:25.64 (32.44)    13:58.43 (32.79)    14:31.43 (33.00)    15:04.65 (33.22)
       15:37.82 (33.17)    16:09.81 (31.99)    16:42.42 (32.61)    17:14.57 (32.15)
       17:45.79 (31.22)
  6 Weinstein, Ben M          22 Rochester-NI              NT   17:58.73  
              29.57     1:01.76 (32.19)     1:34.10 (32.34)     2:06.90 (32.80)
        2:39.82 (32.92)     3:12.73 (32.91)     3:45.56 (32.83)     4:18.58 (33.02)
        4:51.57 (32.99)     5:24.56 (32.99)     5:57.31 (32.75)     6:30.20 (32.89)
        7:02.76 (32.56)     7:35.54 (32.78)     8:08.55 (33.01)     8:41.90 (33.35)
        9:14.29 (32.39)     9:47.24 (32.95)    10:19.97 (32.73)    10:52.84 (32.87)
       11:25.81 (32.97)    11:58.91 (33.10)    12:31.95 (33.04)    13:05.06 (33.11)
       13:38.28 (33.22)    14:10.93 (32.65)    14:44.02 (33.09)    15:17.33 (33.31)
       15:50.28 (32.95)    16:23.01 (32.73)    16:55.48 (32.47)    17:27.56 (32.08)
       17:58.73 (31.17)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ng, Sydney                19 Suny Geneseo-NI      1:56.68    1:57.69    9  
     r:+0.71  27.28       57.26 (29.98)     1:27.47 (30.21)     1:57.69 (30.22)
  2 Selznick, Becca E         20 Rochester-NI              NT    1:58.47    4  
              27.34       57.13 (29.79)     1:27.61 (30.48)     1:58.47 (30.86)
  3 Nasky, Nancy M            19 Suny Geneseo-NI      1:57.75    1:58.91    3  
              28.45       58.74 (30.29)     1:29.16 (30.42)     1:58.91 (29.75)
  4 Minigell, Tess M          19 Rochester-NI              NT    1:59.81    2  
     r:+0.68  28.93       58.88 (29.95)     1:29.24 (30.36)     1:59.81 (30.57)
  5 Mlodozeniec, Alayna J     21 Suny Geneseo-NI           NT    2:03.57    1  
     r:+0.75  28.71       59.79 (31.08)     1:31.79 (32.00)     2:03.57 (31.78)
  6 Konopka, Katie E          21 Rochester-NI              NT    2:12.88  
              31.24     1:05.27 (34.03)     1:39.59 (34.32)     2:12.88 (33.29)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doser, Jeff W             20 Suny Geneseo-NI      1:42.13    1:43.75    9  
     r:+0.69  24.62       51.17 (26.55)     1:17.76 (26.59)     1:43.75 (25.99)
  2 Sonheim, Eric W           18 Rochester-NI              NT    1:48.55    4  
              24.93       52.23 (27.30)     1:20.81 (28.58)     1:48.55 (27.74)
  3 Ongkingco, Joey F         19 Suny Geneseo-NI      1:48.48    1:48.62    3  
     r:+0.66  25.24       53.43 (28.19)     1:21.44 (28.01)     1:48.62 (27.18)
  4 Phelps, Mitchell L        18 Suny Geneseo-NI      1:52.89    1:50.87    2  
     r:+0.77  25.52       53.66 (28.14)     1:22.68 (29.02)     1:50.87 (28.19)
  5 James, Evan M             18 Rochester-NI              NT    2:02.40    1  
              27.85       58.70 (30.85)     1:30.77 (32.07)     2:02.40 (31.63)
 -- Stovall, Lee H            21 Rochester-NI              NT         DQ  
     r:+0.71  25.55       53.90 (28.35)     1:23.08 (29.18)          DQ (29.65)
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seelbach, Leeza A         21 Suny Geneseo-NI        24.23      24.76    9  
          r:+0.74                                                              
  2 Simon, Emily F            22 Rochester-NI              NT      25.13    4  
  3 Fico, Nicole P            21 Suny Geneseo-NI        24.82      25.74    3  
          r:+0.72                                                              
  4 Simpson, Khamai L         21 Rochester-NI              NT      25.81    2  
          r:+0.84                                                              
  5 Anich, Annabelle K        18 Suny Geneseo-NI        25.11      25.88    1  
          r:+0.68                                                              
  6 Rooney, Claire E          19 Rochester-NI              NT      28.42  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Secord, Derek R           20 Suny Geneseo-NI        21.11      21.40    9  
          r:+0.63                                                              
  2 Brewer, AJ J              21 Rochester-NI              NT      22.04    4  
  3 Guyton, Scott             20 Suny Geneseo-NI        21.85      22.20    3  
          r:+0.70                                                              
  4 Miller, Troy G            20 Suny Geneseo-NI        21.95      22.89    2  
          r:+0.69                                                              
  5 Villafranca, Evan J       20 Rochester-NI              NT      23.13    1  
          r:+0.64                                                              
  6 Soxpollard, Noah K        19 Rochester-NI              NT      25.50  
 -- Hinton, Austin W          19 Suny Geneseo-NI        21.93     X22.95  
          r:+0.69                                                              
 -- Wilson, John D            18 Suny Geneseo-NI        23.34     X23.01  
          r:+0.63                                                              
 -- Miller, Joshua            21 Suny Geneseo-NI        22.50     X23.05  
 -- Phipps, Roy M             20 Suny Geneseo-NI        22.78     X23.76  
          r:+0.65                                                              
 -- Buckingham, Erik K        19 Suny Geneseo-NI        23.53     X24.02  
          r:+0.73                                                              
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Emily              22 Suny Geneseo-NI      2:13.52    2:15.18    9  
     r:+0.73  28.82     1:04.22 (35.40)     1:43.51 (39.29)     2:15.18 (31.67)
  2 Shemet, Nancy K           19 Suny Geneseo-NI           NT    2:16.52    4  
     r:+0.78  28.77     1:03.38 (34.61)     1:45.17 (41.79)     2:16.52 (31.35)
  3 Caldwell, Julia A         18 Suny Geneseo-NI      2:13.52    2:18.63    3  
     r:+0.76  30.69     1:06.93 (36.24)     1:46.04 (39.11)     2:18.63 (32.59)
  4 Jackson, Monica A         18 Rochester-NI              NT    2:20.22    2  
              29.31     1:07.18 (37.87)     1:46.55 (39.37)     2:20.22 (33.67)
  5 Thayer, Annie M           20 Rochester-NI              NT    2:23.67    1  
     r:+0.73  30.75     1:08.25 (37.50)     1:50.06 (41.81)     2:23.67 (33.61)
  6 Herman, Julia T           20 Rochester-NI              NT    2:25.58  
              30.77     1:06.77 (36.00)     1:51.10 (44.33)     2:25.58 (34.48)
 -- Thompson, Sophia C        19 Suny Geneseo-NI           NT   X2:23.28  
              29.44     1:06.01 (36.57)     1:49.79 (43.78)     2:23.28 (33.49)
 -- Pucciarelli, Julia M      21 Suny Geneseo-NI           NT   X2:36.89  
     r:+0.83  33.20     1:12.05 (38.85)     1:59.95 (47.90)     2:36.89 (36.94)
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schaub, Kevin F           22 Suny Geneseo-NI      1:56.70    1:59.83    9  
     r:+0.80  25.62       55.61 (29.99)     1:30.95 (35.34)     1:59.83 (28.88)
  2 Davis, Clark J            19 Suny Geneseo-NI      1:58.05    2:01.06    4  
     r:+0.71  26.40       57.78 (31.38)     1:33.22 (35.44)     2:01.06 (27.84)
  3 Modelewski, Matthew       20 Suny Geneseo-NI      1:57.11    2:01.60    3  
     r:+0.74  26.71       57.00 (30.29)     1:34.27 (37.27)     2:01.60 (27.33)
  4 Feirouz, Eric B           19 Rochester-NI              NT    2:05.59    2  
              26.07       57.34 (31.27)     1:34.53 (37.19)     2:05.59 (31.06)
  5 Markey, Miles W           19 Rochester-NI              NT    2:08.52    1  
              26.54     1:01.89 (35.35)     1:37.06 (35.17)     2:08.52 (31.46)
  6 Steve, Paul W             19 Rochester-NI              NT    2:09.89  
     r:+0.65  27.08     1:01.67 (34.59)     1:40.57 (38.90)     2:09.89 (29.32)
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cahalan, Shannon R        19 Rochester-NI              NT    2:14.82    9  
              32.17     1:06.49 (34.32)     1:41.73 (35.24)     2:14.82 (33.09)
  2 Shemet, Nancy K           19 Suny Geneseo-NI           NT    2:15.95    4  
     r:+0.74  31.27     1:05.96 (34.69)     1:41.20 (35.24)     2:15.95 (34.75)
  3 Caldwell, Julia A         18 Suny Geneseo-NI      2:18.73    2:21.01    3  
     r:+0.74  31.91     1:08.32 (36.41)     1:45.12 (36.80)     2:21.01 (35.89)
  4 Mucci, Anna               22 Rochester-NI              NT    2:21.63    2  
     r:+0.82  32.14     1:08.49 (36.35)     1:45.19 (36.70)     2:21.63 (36.44)
  5 Gardiner, Alyssa M        19 Rochester-NI              NT    2:23.77    1  
              32.34     1:07.99 (35.65)     1:45.53 (37.54)     2:23.77 (38.24)
  6 Defreitas, Sophie         22 Suny Geneseo-NI      2:19.14    2:24.27  
     r:+0.78  32.51     1:07.59 (35.08)     1:45.78 (38.19)     2:24.27 (38.49)
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwinn, Elliot J         20 Rochester-NI              NT    1:59.63    9  
              26.95       57.81 (30.86)     1:28.63 (30.82)     1:59.63 (31.00)
  2 Phelps, Mitchell L        18 Suny Geneseo-NI      1:57.08    2:02.66    4  
     r:+0.80  28.40       58.88 (30.48)     1:31.64 (32.76)     2:02.66 (31.02)
  3 Wagner, Lyle C            20 Suny Geneseo-NI      1:57.42    2:03.62    3  
     r:+0.65  26.28       56.77 (30.49)     1:29.66 (32.89)     2:03.62 (33.96)
  4 Ongkingco, Joey F         19 Suny Geneseo-NI      1:59.15    2:05.06    2  
     r:+0.69  29.14     1:01.35 (32.21)     1:34.24 (32.89)     2:05.06 (30.82)
  5 Schubert, Jon H           19 Rochester-NI              NT    2:07.74    1  
     r:+0.74  28.96     1:01.21 (32.25)     1:34.41 (33.20)     2:07.74 (33.33)
  6 Miller, Broc D            20 Rochester-NI              NT    2:13.87  
              31.16     1:04.94 (33.78)     1:39.22 (34.28)     2:13.87 (34.65)
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seelbach, Leeza A         21 Suny Geneseo-NI        53.29      54.35    9  
     r:+0.72  26.31       54.35 (28.04)                                        
  2 Doherty, Kaitlin A        20 Suny Geneseo-NI        54.18      55.04    4  
     r:+0.73  26.80       55.04 (28.24)                                        
  3 Selznick, Becca E         20 Rochester-NI              NT      55.10    3  
              26.65       55.10 (28.45)                                        
  4 Fico, Nicole P            21 Suny Geneseo-NI        54.04      56.34    2  
     r:+0.72  27.22       56.34 (29.12)                                        
  5 Weeden, Caity R           18 Rochester-NI              NT      56.52    1  
     r:+0.81  26.83       56.52 (29.69)                                        
  6 Chen, Stephanie           21 Rochester-NI              NT      57.72  
              27.64       57.72 (30.08)                                        
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doser, Jeff W             20 Suny Geneseo-NI        46.75      47.82    9  
     r:+0.66  23.18       47.82 (24.64)                                        
  2 Modelewski, Matthew       20 Suny Geneseo-NI        47.68      49.14    4  
     r:+0.71  23.67       49.14 (25.47)                                        
  3 Sonheim, Eric W           18 Rochester-NI              NT      49.85    3  
              23.91       49.85 (25.94)                                        
  4 Sampson, Kaz R            18 Suny Geneseo-NI        49.47      50.22    2  
     r:+0.62  23.63       50.22 (26.59)                                        
  5 Aronson, Danny B          19 Rochester-NI              NT      50.31    1  
     r:+0.76  24.11       50.31 (26.20)                                        
  6 Albuquerque, Eric R       19 Rochester-NI              NT      53.32  
              25.48       53.32 (27.84)                                        
 -- Ruggiero, Joseph A        19 Suny Geneseo-NI        50.07     X49.75  
     r:+0.76  23.90       49.75 (25.85)                                        
 -- Phipps, Roy M             20 Suny Geneseo-NI        50.31     X51.99  
     r:+0.67  24.71       51.99 (27.28)                                        
 -- Buckingham, Erik K        19 Suny Geneseo-NI        53.79     X53.10  
              25.17       53.10 (27.93)                                        
 -- Miller, Joshua            21 Suny Geneseo-NI        52.39     X54.67  
     r:+0.66  26.11       54.67 (28.56)                                        
 -- Scott, Drew A             20 Suny Geneseo-NI           NT     X58.27  
     r:+0.68  26.88       58.27 (31.39)                                        
 
Event 15  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ng, Sydney                19 Suny Geneseo-NI      2:05.84    2:07.99    9  
     r:+0.56  29.86     1:02.15 (32.29)     1:35.14 (32.99)     2:07.99 (32.85)
  2 Lacourt, Natalie A        21 Suny Geneseo-NI      2:15.00    2:12.91    4  
     r:+0.71  31.18     1:04.52 (33.34)     1:39.00 (34.48)     2:12.91 (33.91)
  3 Hughes, Erica M           18 Rochester-NI              NT    2:12.97    3  
     r:+0.60  30.64     1:03.30 (32.66)     1:37.80 (34.50)     2:12.97 (35.17)
  4 Saliba, Madison D         19 Rochester-NI              NT    2:16.08    2  
     r:+0.78  31.82     1:05.91 (34.09)     1:41.38 (35.47)     2:16.08 (34.70)
  5 Singh, Sunita             20 Suny Geneseo-NI      2:14.09    2:16.10    1  
     r:+0.71  31.93     1:06.17 (34.24)     1:41.65 (35.48)     2:16.10 (34.45)
  6 Shannon, Sydney R         18 Rochester-NI              NT    2:26.31  
     r:+1.07  34.04     1:10.56 (36.52)     1:48.49 (37.93)     2:26.31 (37.82)
 
Event 16  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yale, Brian T             22 Suny Geneseo-NI      1:54.27    1:54.31    9  
     r:+0.65  27.46       56.08 (28.62)     1:25.05 (28.97)     1:54.31 (29.26)
  2 Schaub, Kevin F           22 Suny Geneseo-NI      1:52.85    1:58.82    4  
     r:+0.49  26.57       55.53 (28.96)     1:26.37 (30.84)     1:58.82 (32.45)
  3 Cole, Jacob W             20 Suny Geneseo-NI      1:57.62    1:59.79    3  
     r:+0.67  27.96       57.89 (29.93)     1:29.05 (31.16)     1:59.79 (30.74)
  4 Virgile, Connor P         20 Rochester-NI              NT    2:03.18    2  
     r:+0.56  28.58       59.74 (31.16)     1:31.83 (32.09)     2:03.18 (31.35)
  5 Feirouz, Eric B           19 Rochester-NI              NT    2:03.79    1  
     r:+0.57  28.98       59.06 (30.08)     1:31.30 (32.24)     2:03.79 (32.49)
  6 Chan, Cory                22 Rochester-NI              NT    2:10.34  
     r:+0.70  30.28     1:03.67 (33.39)     1:36.86 (33.19)     2:10.34 (33.48)
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nasky, Nancy M            19 Suny Geneseo-NI      5:05.77    5:14.36    9  
     r:+0.74  29.14     1:00.49 (31.35)     1:31.82 (31.33)     2:03.12 (31.30)
        2:35.20 (32.08)     3:07.25 (32.05)     3:39.43 (32.18)     4:11.11 (31.68)
        4:43.27 (32.16)     5:14.36 (31.09)                                        
  2 Minigell, Tess M          19 Rochester-NI              NT    5:22.16    4  
              29.42     1:00.89 (31.47)     1:32.68 (31.79)     2:05.09 (32.41)
        2:37.39 (32.30)     3:10.26 (32.87)     3:42.74 (32.48)     4:16.00 (33.26)
        4:49.52 (33.52)     5:22.16 (32.64)                                        
  3 Mooney, Alida C           20 Suny Geneseo-NI      5:16.79    5:23.90    3  
     r:+0.77  29.71     1:01.48 (31.77)     1:33.71 (32.23)     2:06.06 (32.35)
        2:38.96 (32.90)     3:11.72 (32.76)     3:45.23 (33.51)     4:18.53 (33.30)
        4:51.69 (33.16)     5:23.90 (32.21)                                        
  4 Butler, Alex M            18 Suny Geneseo-NI      5:25.47    5:31.33    2  
     r:+0.85  29.36     1:01.55 (32.19)     1:35.18 (33.63)     2:09.11 (33.93)
        2:42.74 (33.63)     3:16.71 (33.97)     3:50.53 (33.82)     4:24.63 (34.10)
        4:58.64 (34.01)     5:31.33 (32.69)                                        
  5 Enos, Jen N               21 Rochester-NI              NT    5:40.33    1  
     r:+0.84  30.50     1:04.07 (33.57)     1:38.38 (34.31)     2:12.73 (34.35)
        2:47.25 (34.52)     3:21.93 (34.68)     3:56.64 (34.71)     4:31.35 (34.71)
        5:06.08 (34.73)     5:40.33 (34.25)                                        
  6 Konopka, Katie E          21 Rochester-NI              NT    5:57.01  
              32.65     1:08.05 (35.40)     1:44.36 (36.31)     2:20.83 (36.47)
        2:57.43 (36.60)     3:34.08 (36.65)     4:10.76 (36.68)     4:47.19 (36.43)
        5:23.15 (35.96)     5:57.01 (33.86)                                        
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattera, Matthew B        18 Suny Geneseo-NI      4:49.20    4:54.59    9  
     r:+0.61  26.29       55.54 (29.25)     1:25.45 (29.91)     1:55.39 (29.94)
        2:25.68 (30.29)     2:56.16 (30.48)     3:26.28 (30.12)     3:56.17 (29.89)
        4:26.02 (29.85)     4:54.59 (28.57)                                        
  2 Coleman, Harper J         19 Suny Geneseo-NI      4:55.65    4:59.34    4  
     r:+0.80  26.54       56.21 (29.67)     1:26.31 (30.10)     1:56.99 (30.68)
        2:27.68 (30.69)     2:58.52 (30.84)     3:29.67 (31.15)     4:00.41 (30.74)
        4:30.21 (29.80)     4:59.34 (29.13)                                        
  3 Weidman, Eric J           18 Rochester-NI              NT    5:01.97    3  
     r:+0.80  28.26       59.38 (31.12)     1:30.95 (31.57)     2:02.27 (31.32)
        2:32.62 (30.35)     3:03.42 (30.80)     3:33.76 (30.34)     4:03.61 (29.85)
        4:33.61 (30.00)     5:01.97 (28.36)                                        
  4 Wilson, John D            18 Suny Geneseo-NI      5:03.46    5:02.20    2  
     r:+0.62  28.09       59.73 (31.64)     1:31.73 (32.00)     2:03.40 (31.67)
        2:34.31 (30.91)     3:04.27 (29.96)     3:34.43 (30.16)     4:03.06 (28.63)
        4:32.81 (29.75)     5:02.20 (29.39)                                        
  5 Dennis, Joshua R          18 Rochester-NI              NT    5:09.66    1  
     r:+0.66  27.21       57.36 (30.15)     1:28.34 (30.98)     1:59.65 (31.31)
        2:31.17 (31.52)     3:02.60 (31.43)     3:34.57 (31.97)     4:06.39 (31.82)
        4:38.38 (31.99)     5:09.66 (31.28)                                        
  6 Soxpollard, Noah K        19 Rochester-NI              NT    5:24.61  
              28.61     1:00.64 (32.03)     1:32.97 (32.33)     2:05.52 (32.55)
        2:38.71 (33.19)     3:10.69 (31.98)     3:44.44 (33.75)     4:18.13 (33.69)
        4:51.43 (33.30)     5:24.61 (33.18)                                        
 
Event 19  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Monica A         18 Rochester-NI              NT    2:32.56    9  
     r:+0.73  35.30     1:14.31 (39.01)     1:53.16 (38.85)     2:32.56 (39.40)
  2 Anich, Annabelle K        18 Suny Geneseo-NI      2:33.87    2:35.01    4  
     r:+0.65  35.01     1:13.72 (38.71)     1:53.78 (40.06)     2:35.01 (41.23)
  3 Caldwell, Julia A         18 Suny Geneseo-NI      2:34.42    2:35.52    3  
     r:+0.76  36.60     1:15.75 (39.15)     1:56.05 (40.30)     2:35.52 (39.47)
  4 Smith, Emily              22 Suny Geneseo-NI      2:38.82    2:36.33    2  
     r:+0.74  34.75     1:14.37 (39.62)     1:54.40 (40.03)     2:36.33 (41.93)
  5 Veech, Alex M             21 Rochester-NI              NT    2:37.86    1  
     r:+0.67  34.96     1:15.40 (40.44)     1:55.93 (40.53)     2:37.86 (41.93)
  6 Gardiner, Alyssa M        19 Rochester-NI              NT    2:43.08  
              38.24     1:19.14 (40.90)     2:01.79 (42.65)     2:43.08 (41.29)
 
Event 20  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Clark J            19 Suny Geneseo-NI      2:11.80    2:14.20    9  
     r:+0.72  30.55     1:05.56 (35.01)     1:39.50 (33.94)     2:14.20 (34.70)
  2 Sampson, Kaz R            18 Suny Geneseo-NI      2:13.05    2:16.81    4  
     r:+0.66  31.08     1:06.69 (35.61)     1:43.37 (36.68)     2:16.81 (33.44)
  3 Fan, Arlen E              20 Rochester-NI              NT    2:17.46    3  
     r:+0.75  31.24     1:06.44 (35.20)     1:41.34 (34.90)     2:17.46 (36.12)
  4 Markey, Miles W           19 Rochester-NI              NT    2:19.95    2  
     r:+0.76  31.27     1:06.37 (35.10)     1:42.85 (36.48)     2:19.95 (37.10)
  5 Miller, Troy G            20 Suny Geneseo-NI      2:15.11    2:20.58    1  
     r:+0.75  31.66     1:08.54 (36.88)     1:45.14 (36.60)     2:20.58 (35.44)
 
Event 21  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Rochester-NI  'A'                        NT    1:41.07   11  
     1) Selznick, Becca E 20            2) r:0.26 Weeden, Caity 18        
     3) r:0.23 Hughes, Erica 18         4) r:0.31 Simon, Emily 22         
     r:+0.76  25.88       51.44 (25.56)     1:16.80 (25.36)     1:41.07 (24.27)
  2 University of Rochester-NI  'B'                        NT    1:44.93    4  
     1) Simpson, Khamai L 21            2) r:0.05 Chen, Stephanie 21      
     3) r:0.23 Mitrovski, Marija 19     4) r:0.22 Minigell, Tess 19       
     r:+0.76  26.24       52.15 (25.91)     1:18.69 (26.54)     1:44.93 (26.24)
  3 University of Rochester-NI  'C'                        NT   x1:51.28  
     1) Cahalan, Shannon R 19           2) r:+0.0 Herman, Julia 20        
     3) r:+0.0 Rooney, Claire 19        4) r:+0.0 Shannon, Sydney 18      
              27.83       55.44 (27.61)     1:23.89 (28.45)     1:51.28 (27.39)
 -- Suny Geneseo-NI  'A'                              1:39.05   X1:40.25  
     1) Fico, Nicole P 21               2) r:0.55 Shemet, Nancy 19        
     3) r:0.29 Doherty, Kaitlin 20      4) r:0.19 Seelbach, Leeza 21      
     r:+0.72  25.97       51.52 (25.55)     1:16.17 (24.65)     1:40.25 (24.08)
 -- Suny Geneseo-NI  'B'                                   NT   X1:43.90  
     1) Mlodozeniec, Alayna J 21        2) r:0.17 Mooney, Alida 20        
     3) r:0.33 Butler, Alex 18          4) r:-0.03 Lacourt, Natalie 21    
     r:+0.76  26.27       52.76 (26.49)     1:18.47 (25.71)     1:43.90 (25.43)
 -- Suny Geneseo-NI  'C'                                   NT   X1:48.61  
     1) Singh, Sunita 20                2) r:0.17 Defreitas, Sophie 22    
     3) r:0.02 Thompson, Sophia 19      4) r:0.36 Pucciarelli, Julia 21   
     r:+0.79  26.90       53.38 (26.48)     1:19.62 (26.24)     1:48.61 (28.99)
 
Event 22  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Rochester-NI  'A'                        NT    1:29.79   11  
     1) Sonheim, Eric W 18              2) r:+0.0 Villafranca, Evan 20    
     3) r:+0.0 Aronson, Danny 19        4) r:+0.0 Brewer, AJ 21           
              23.01       45.56 (22.55)     1:07.85 (22.29)     1:29.79 (21.94)
  2 University of Rochester-NI  'B'                        NT    1:35.75    4  
     1) Albuquerque, Eric R 19          2) r:0.04 Dennis, Joshua 18       
     3) r:0.35 Stovall, Lee 21          4) r:0.12 Feirouz, Eric 19        
     r:+0.65  24.48       48.49 (24.01)     1:12.19 (23.70)     1:35.75 (23.56)
  3 University of Rochester-NI  'C'                        NT   x1:39.05  
     1) Steve, Paul W 19                2) r:+0.0 Virgile, Connor 20      
     3) r:+0.0 Weinstein, Ben 22        4) r:+0.0 James, Evan 18          
              24.17       47.33 (23.16)     1:13.37 (26.04)     1:39.05 (25.68)
 -- Suny Geneseo-NI  'A'                              1:25.74   X1:26.02  
     1) Secord, Derek R 20              2) r:0.23 Guyton, Scott 20        
     3) r:0.11 Modelewski, Matthew 20   4) r:0.14 Doser, Jeff 20          
     r:+0.64  21.72       43.26 (21.54)     1:04.93 (21.67)     1:26.02 (21.09)
 -- Suny Geneseo-NI  'B'                                   NT   X1:30.34  
     1) Hinton, Austin W 19             2) r:0.16 Wagner, Lyle 20         
     3) r:0.08 Phelps, Mitchell 18      4) r:0.24 Ongkingco, Joey 19      
     r:+0.65  22.93       45.44 (22.51)     1:07.82 (22.38)     1:30.34 (22.52)
 -- Suny Geneseo-NI  'C'                                   NT   X1:31.55  
     1) Wilson, John D 18               2) r:0.32 Cole, Jacob 20          
     3) r:0.19 Yale, Brian 22           4) r:0.45 Ruggiero, Joseph 19     
     r:+0.62  23.54       45.93 (22.39)     1:08.62 (22.69)     1:31.55 (22.93)
 
Event 23  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kolakowski, Claudia P     21 Suny Geneseo-NI       264.60     455.80    9  
  2 Neu, Danielle N           22 Rochester-NI              NP     432.60    4  
  3 Reichman, Samantha        18 Suny Geneseo-NI       262.20     425.80    3  
  4 Reiter, Emily             20 Suny Geneseo-NI       241.35     404.10    2  
  5 Gingher, Jill             19 Rochester-NI              NP     386.70    1  
  6 Hayward, Paige            19 Rochester-NI              NP     344.55  
  7 Zhang, Jenna              19 Rochester-NI              NP    x303.35  
 
Event 24  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Randall, Samuel           20 Suny Geneseo-NI       338.10     535.50    9  
  2 Burgois, Anthony          22 Suny Geneseo-NI       277.20     492.25    4  
  3 Spaid, Ben                22 Suny Geneseo-NI       275.25     465.05    3  
  4 Savchik, Stephen          18 Rochester-NI              NP     462.80    2  
 
Event 25  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neu, Danielle N           22 Rochester-NI              NP     447.50    9  
  2 Kolakowski, Claudia P     21 Suny Geneseo-NI       292.15     446.85    4  
  3 Reichman, Samantha        18 Suny Geneseo-NI       225.95     426.05    3  
  4 Reiter, Emily             20 Suny Geneseo-NI       235.95     422.30    2  
  5 Gingher, Jill             19 Rochester-NI              NP     375.50    1  
  6 Hayward, Paige            19 Rochester-NI              NP     349.20  
  7 Zhang, Jenna              19 Rochester-NI              NP    x308.95  
 
Event 26  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Randall, Samuel           20 Suny Geneseo-NI       381.20     569.95    9  
  2 Spaid, Ben                22 Suny Geneseo-NI       293.60     527.50    4  
  3 Savchik, Stephen          18 Rochester-NI              NP     455.70    3  
  4 Burgois, Anthony          22 Suny Geneseo-NI       283.40     434.50    2  
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 26                    
 
  1. Suny Geneseo                        146   2. University of Rochester              95
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 26                     
 
  1. Suny Geneseo                        164   2. University of Rochester              75

Footer Shadow

View: Mobile | Desktop