SUNYACs Thursday Recap

BUFFALO, N.Y. - SUNY Geneseo 

Three Knights qualified for finals in the 500 Freestyle prelims, led by first-year Matthew Mattera (4:42.41). Senior Brian Yale (4:50.08) and first-year Mitchell Phelps (4:49.81) also earned  an entry to the finals. 

In the 200 Individual Medley prelims, senior Kevin Schaub led five Knights qualifying for the finals with a time of 1:55.19. 

Junior Jeff Doser paced Geneseo in the 50 Freestyle with a 20.93 race in the prelims. Junior Derek Secord (21.17) and first-year Scott Guyton (21.39) also reached the finals.

Name

 Seed Time

 Prelim Results

 Finish (Champions in bold)

 Wednesday, Feb. 17

 

 

 

 1-Meter Dive

 

 

 

 1. Samuel Randall

 532.70

 

 

 3. Anthony Burgois

 465.10

 

 

 4. Ben Spaid

 439.35

 

 

 

 

 

 

 Thursday, Feb. 18

 Seed Time

 Prelim Results

 Finish (Champions in bold)

 200 Free Relay

 

 

 

 2. Geneseo

 1:25.74

 N/A

 

 500 Freestyle

 

 

 

 1. Matt Mattera

 4:49.20

 4:42.41

 

 3. Harper Coleman

 4:55.65

 5:00.40


 5. Brian Yale

 4:55.70

 4:50.08

 

 11. Mitchell Phelps

 5:00.81

 4:49.91

 

 200 IM

 

 

 

 1. Kevin Schaub

 1:56.70

 1:55.19

 

 2. Matthew Modelewski

 1:57.11

 1:56.02


 3. Clark Davis

 1:58.05

 1:55.79

 

 5. Lyle Wagner

 1:59.72

 1:56.24

 

 7. Joey Ongkingco

 2:00.60

 1:56.89

 

 50 Freestyle

 

 

 

 1. Derek Secord

 21.11

 21.17

 

 4. Jeff Doser

 21.57

 20.93

 

 5. Scott Guyton  

 21.85

 21.39

 

 7. Troy Miller

 21.95

 21.73

 

 13. Kaz Sampson

 22.44

 22.44

 

 400 Medley Relay

 

 

 

 1. Geneseo

 3:28.91 

 N/A

 

 

 

 

 

 Friday, Feb. 19

 Seed Time

 Prelim Results

 Finish (Champions in bold)

 200 Medley Relay

 

 

 

 1. Geneseo

 1:34.45

 N/A

 

 400 IM

 

 

 

 1. Clark Davis

 4:10.86



 2. Matt Mattera

 4:18.86

 

 

 4. Drew Scott

 4:24.57


 

 100 Butterfly

 

 

 

 1. Scott Guyton

 51.47

 

 

 2. Joey Ongkingco

 51.54

 

 

 4. Lyle Wagner

 51.98

 

 

 5. Mitchell Phelps

 52.10

 

 

 6. Josh Miller

52.80



 200 Freestyle

 

 

 

 1. Jeff Doser

 1:42.13

 

 

 2. Matthew Modelewski 

 1:46.16

 

 

 3. Harper Coleman

1:46.82



 100 Breaststroke

 

 

 

 3. Kaz Sampson

 59.59


 

 7. Troy Miller

 59.65

 

 

 100 Backstroke

 

 

 

 2. Brian Yale

 52.26


 

 3. Kevin Schaub

 52.61

 

 

 4. Josh Miller

 53.72



 5. Jacob Cole

 53.88

 

 

 3-Meter Diving


 

 

 1. Samuel Randall

 551.70

 

 

 3. Anthony Burgois

 457.55

 

 

 4. Ben Spaid

 446.50

 


 800 Freestyle Relay

 

 

 

 1. Geneseo

 7:07.24

 N/A

 

 

 

 

 

 Saturday, Feb. 20

 Seed Time

 Prelim Results

 Finish (Champions in bold)

 1,650 Freestyle

 

 

 

 1. Matt Mattera

 10:18.48

N/A

 

 4. Drew Scott

 10:23.46

N/A

 

 5. Harper Coleman

10:28.77

N/A


 200 Backstroke

 

 

 

 1. Kevin Schaub

 1:52.85

 

 

 2. Brian Yale

 1:54.27

 

 

 3. Matthew Modelewski

 1:56.88

 

 

 4. Jacob Cole

 1:57.62

 


 9. Josh Miller

 2:00.60


 

 100 Freestyle

 

 

 

 1. Jeff Doser

 46.75

 

 

 4. Derek Secord

 47.77

 

 

 5. Joey Ongkingco

 48.63

 

 

 9. Scott Guyton

 49.79

 

 

 200 Breaststroke

 

 

 

 3. Clark Davis

2:11.80

 

 

 4. Kaz Sampson

2:13.05

 

 

 6. Troy Miller

2:15.11



 200 Butterfly

 

 

 

 2. Mitchell Phelps

 1:57.08

 

 

 3. Lyle Wagner

 1:57.42

 


 5. Drew Scott

 2:01.66

 

 

 7. Jacob Cole

 2:03.30

 

 

 400 Freestyle Relay

 

 

 

 1. Geneseo

3:08.23

 N/A