Men's Swimming & Diving Seeks Fourth Straight SUNYAC Crown

GENESEO, N.Y. - The SUNY Geneseo Men's Swimming & Diving team will begin its quest for a fourth-consecutive team title at the State University of New York Athletic Conference (SUNYAC) Championships. 

Under head coach Paul Dotterweich, the Knights have won 15 of the last 16 titles. 

The team returns three of four swimmers from its SUNYAC record-setting 400 medley and 200 medley relay teams. Junior Jeff Doser, junior Scott Guyton and sophomore Troy Miller look to defend their conference crowns in both events this year. 

Doser was the 2016 conference champion in the 500 free as well, turning in a time of 4:41.29. Sophomore Clark Davis earned last year's 1650 freestyle crown while senior Kevin Schaub returns to defend his conference title in the 200 back. 

Events begin on Wednesday (Feb. 15) at 12:00 p.m. A live webcast will be provided by the conference office.


Name

 Seed Time

 Prelim Results

 Finish (Champions in bold)

 Wednesday, Feb. 17

 

 

 

 1-Meter Dive

 

 

 

 1. Samuel Randall

 532.70

 

 

 3. Anthony Burgois

 465.10

 

 

 4. Ben Spaid

 439.35

 

 

 

 

 

 

 Thursday, Feb. 18

 Seed Time

 Prelim Results

 Finish (Champions in bold)

 200 Free Relay

 

 

 

 2. Geneseo

 1:25.74

 N/A

 

 500 Freestyle

 

 

 

 1. Matt Mattera

 4:49.20

 

 

 3. Harper Coleman

 4:55.65

 


 5. Brian Yale

 4:55.70

 

 

 11. Mitchell Phelps

 5:00.81

 

 

 200 IM

 

 

 

 1. Kevin Schaub

 1:56.70

 

 

 2. Matthew Modelewski

 1:57.11

 


 3. Clark Davis

 1:58.05


 

 5. Lyle Wagner

 1:59.72


 

 6. Jacob Cole

 2:00.18

 


 7. Joey Ongkingco

 2:00.60

 

 

 50 Freestyle

 

 

 

 1. Derek Secord

 21.11

 

 

 4. Jeff Doser

 21.57

 

 

 5. Scott Guyton  

 21.85

 

 

 7. Troy Miller

 21.95

 

 

 13. Kaz Sampson

 22.44

 

 

 400 Medley Relay

 

 

 

 1. Geneseo

 3:28.91 

 N/A

 

 

 

 

 

 Friday, Feb. 19

 Seed Time

 Prelim Results

 Finish (Champions in bold)

 200 Medley Relay

 

 

 

 1. Geneseo

 1:34.45

 N/A

 

 400 IM

 

 

 

 1. Clark Davis

 4:10.86



 2. Matt Mattera

 4:18.86

 

 

 4. Drew Scott

 4:24.57


 

 100 Butterfly

 

 

 

 1. Scott Guyton

 51.47

 

 

 2. Joey Ongkingco

 51.54

 

 

 4. Lyle Wagner

 51.98

 

 

 5. Mitchell Phelps

 52.10

 

 

 6. Josh Miller

52.80



 200 Freestyle

 

 

 

 1. Jeff Doser

 1:42.13

 

 

 2. Matthew Modelewski 

 1:46.16

 

 

 3. Harper Coleman

1:46.82



 100 Breaststroke

 

 

 

 3. Kaz Sampson

 59.59


 

 7. Troy Miller

 59.65

 

 

 100 Backstroke

 

 

 

 2. Brian Yale

 52.26


 

 3. Kevin Schaub

 52.61

 

 

 4. Josh Miller

 53.72



 5. Jacob Cole

 53.88

 

 

 3-Meter Diving


 

 

 1. Samuel Randall

 551.70

 

 

 3. Anthony Burgois

 457.55

 

 

 4. Ben Spaid

 446.50

 


 800 Freestyle Relay

 

 

 

 1. Geneseo

 7:07.24

 N/A

 

 

 

 

 

 Saturday, Feb. 20

 Seed Time

 Prelim Results

 Finish (Champions in bold)

 1,650 Freestyle

 

 

 

 1. Matt Mattera

 10:18.48

N/A

 

 4. Drew Scott

 10:23.46

N/A

 

 5. Harper Coleman

10:28.77

N/A


 200 Backstroke

 

 

 

 1. Kevin Schaub

 1:52.85

 

 

 2. Brian Yale

 1:54.27

 

 

 3. Matthew Modelewski

 1:56.88

 

 

 4. Jacob Cole

 1:57.62

 


 9. Josh Miller

 2:00.60


 

 100 Freestyle

 

 

 

 1. Jeff Doser

 46.75

 

 

 4. Derek Secord

 47.77

 

 

 5. Joey Ongkingco

 48.63

 

 

 9. Scott Guyton

 49.79

 

 

 200 Breaststroke

 

 

 

 3. Clark Davis

2:11.80

 

 

 4. Kaz Sampson

2:13.05

 

 

 6. Troy Miller

2:15.11



 200 Butterfly

 

 

 

 2. Mitchell Phelps

 1:57.08

 

 

 3. Lyle Wagner

 1:57.42

 


 5. Drew Scott

 2:01.66

 

 

 7. Jacob Cole

 2:03.30

 

 

 400 Freestyle Relay

 

 

 

 1. Geneseo

3:08.23

 N/A